Máte doma handicapovaného člena rodiny, který se pohybuje pouze na vozíku nebo přemýšlíte o tom, že byste mu zařídili vlastní, bezbariérový byt?

Jak takový byt nejlépe vybavit a zařídit? Pokusíme se odpovědět.

Vstupní úpravy a podlahy

Jak jsme již naznačili, byt by měl být bezbariérový, tzn. v ideální stavu žádné schody, žádná vyvýšená místa, žádné prahy, přes které by se vozíčkář jen těžko pohyboval. Pokud to splnit nelze a už při vstupu do domu, či se přímo v rodinném domě nacházejí schody, lze to řešit šikmou plošinou. Pokud to lze, tak ideální je domácí výtah.

Pamatujte rovněž na šířku vstupních dveří, minimálně by měly mít 90 cm.

Prahy v bytě odstraňte, nahraďte je lištami, které vozíčkáři budou mnohem jednodušeji přejíždět.

Co se týče podlah, dlažba by určitě měla být protiskluzová, zcela nevhodné jsou koberce s vysokým chlupem a parkety. Místo toho použijte nízký koberec, který navíc bude tlumit hluk vozíku při jeho pohybu. Z podlah odstraňte zbytečnosti, jako kožešiny a kabely ležící na podlaze skryjte do lišt. Posuvné dveře nahraďte klasickými.

Rovněž myslete na zásuvky a vypínače, ale i kliky oken, aby byly v takové výši, že na ně vozíčkář bez problémů dosáhne.

Kuchyň udělejte na míru

Jestliže má vozíčkář žít samostatně, musíte mu vše upravit na míru. Kuchyň nevyjímaje. Ideální je, aby byla do „účka“, případně „elka“. Volný prostor by měl být tak 150 cm, aby se vozíčkář mohl v pohodě s vozíkem otočit. Pracovní desku vytvořte dlouhou 120 cm a ve výšce minimálně 70 cm tak, aby se pod ní, stejně jako pod dřez, dalo zajet, tudíž v těchto prostorech neměly být žádné skříňky. Je možné, že kuchyňka bude natolik malá, že spodní skříňky pod dřezem či deskou být musí, pak je vhodné, aby byly na kolečkách a dalo se nimi manipulovat.

Ve spodních skříňkách by měly být zabudovány otočné koše (karusely), aby vozíčkář měl k jejich obsahu pohodlný přístup,

Horní skříňky umístěte tak, aby jejich horní hrana byla ve výšce do 150 cm, spodní pak ve výšce 35 cm od pracovní plochy.

Při uspořádání kuchyně myslete i na odkládací plochu, ta by měla být nejen hned vedle dřezu, ale zároveň aby se dala použít při odložení hrnce z plotny, či pekáče z trouby.

Všechny ovládací prvky umístěte na pracovní desku, aby na ně vozíčkář v pohodě dosáhl. Chybět by neměl pojízdný servírovací stolek. Pod kuchyňský stůl by se mělo dát zajet.

Koupelna a toaleta

To je místnost, kde bude provedeno nejvíce úprav. Zde musíte instalovat záchytná madla jak pro vstup do vany, tak i ve vaně. Podlahu zvolte protiskluzovou, stejně tak i do vany instalujte protiskluzovou podložku.

Při vstupu do vany je vhodná sedačka, jež se pokládá přes okraj vany, případně k tomu určený hydraulický zvedák. Rovněž je důležité u vany umístit košíky na mýdlo a další propriety a držáky na ručníky tak, aby na ně handicapovaný v pohodě dosáhl, když bude ve vaně sedět.

Výhodnější je sprchový kout. Vaničku sprchového koutu zapustíte do podlahy, případně je ještě lepší vyspádovaná podlaha, zde však musíte dbát na velmi kvalitní izolaci.

Šířka sprchového koutu by měla být minimálně 120 cm. Dobré je, je-li kout vybavený sprchovým sedátkem, případně lze pořídit sprchové křeslo či vozík, aby se dalo přímo do sprchy zajet.

Rovněž tak by se měl handicapovaný s vozíkem zajet pod umyvadlo, to by mělo být mělké a vykrojené, s výraznými odkládacími plochami okolo. Baterie vyberte pákové a zrcadlo umístěte nad umyvadlo.

Toaletu zvolte závěsnou, abyste ji mohli nastavit do potřebné výšky. Výhodou je přímo na toaletu nainstalovat bidetové sedátko se sprškou. Po ruce by měl mít vozíčkář i tlačítko na splachování a z obou stran madla.

Ideální je, aby koupelna byla spojena s toaletou a dostatečně prostorná alespoň pro dva lidi, pokud je handicapovaný odkázaný na asistenci.

Polohovací křeslo do obýváku

I zde platí, co o jiných prostorách – v obýváku by mělo být dostatek místa, aby se v něm vozíčkář mohl pohodlně pohybovat, bez zbytečných zákoutí, překážek na podlaze, taburetů atd. Nábytek vyberte jednoduchý a účelný, s výškou do 140 cm, praktické zásuvky od 50 do 100 cm nad podlahou.

Velkou pozornost věnujte sedačkám, jestliže se pro ně rozhodnete. Měly by být vyšší, aby si handicapovaný mohl položit hlavu, stejně tak jako područky, aby se mohl pohodlně přesunout do vozíku. Čalounění nevybírejte příliš měkké. Ideálnější volbou, než sedací souprava je spíše křeslo, ovšem nejlepší variantou je elektrické polohovací křeslo, které si dotyčný může nastavit podle své vlastní potřeby a pohodlí.

Pohodlný spánek

Opět se budeme opakovat, ale myslete na prostor, aby se k lůžku dalo dobře zajet, případně se s vozíkem u postele otočit. Postel by měla být vysoká minimálně 50 cm, aby handicapovaným nedělal problém z ní vstát a přemístit se do vozíku. Samozřejmostí je kvalitní matrace a rošt. Ideální stav je, aby byl elektricky polohovatelný a handicapovaný člověk si ho mohl sám ovládat dle potřeby. Ostatně lékaři doporučují, aby člověk upoutaný na invalidní vozík měnil svoji polohu, byť pasivně. Rovněž by neměl chybět noční stolek, upravený dle potřeb jeho uživatele a také závěsné madlo nad postelí.