Vana nebo sprchový kout?

Jestliže váháte, zda je lepší mít v koupelně vanu anebo sprchový kout, pak si dopřejte obojí, pokud je to možné, protože obojí má něco do sebe. Samozřejmě, že každý upřednostňuje něco jiného. Hodně záleží na tom, na co je člověk zvyklý.

Výhody sprchového koutu

Sprchový kout má mnoho výhod a jednou z nich je, že zabere mnohem méně místa než vana, takže se hodí do menších koupelen. Mimo jiné osprchovat se je mnohem rychlejší než si napustit vanu a ležet v horké vodě a jestliže umíte dobře hospodařit s vodou, pak může být sprchování ve sprchovacím koutě ekonomičtější. Mimo jiné pokud máte uzavíratelný sprchový kout, tak si ani tolik nenastříkáte ven, jako kdybyste se koupali ve vaně.

Výhody vany

Vana má výhodu v tom, že si můžete po náročné dni odpočinout v horké vodě, takže takový domácí wellness kdykoliv, kdy chcete nebo potřebujete. Na druhou stranu napustit vanu pro každého člena domácnosti může trvat a podle některých názorů je to také finančně nákladnější, ovšem to záleží na tom, jak se sprchujete, někdo i ve sprše dokáže stát půl hodiny pod tekoucí horkou vodou a tím by vanu napustil i několikrát. Další výhodou vany je, že pokud spěcháte, můžete se v ní jen vysprchovat, sice postříkáte podlahu, ale můžete si na vanu nebo aspoň na část vany dát závěs anebo zástěnu tak jako na sprchovací kout a problém je vyřešen.

Rozhodujeme se podle věku

Pravda je, že většina starších lidí dává přednost sprchovému koutu před vanou, neboť vana je příliš vysoká a dělá jim problém dostat se do vany a z vany ven. Ovšem existuje řešení, neboť lze zakoupit speciální vany, které mají dvířka, takže se do vany každý dostane pohodlně. Kdežto sprchový kout, který má vysokou vaničku, může být pro seniory velkou překážkou. Ideální je pro ně sprchový kout, který nebude mít žádný schodek. Což znamená, že pokud vyberete správné zařízení, tak je úplně jedno, jestli budete mít na stáří vanu anebo sprchový kout.

Lepší údržba

Ačkoliv se to nezdá, vana je mnohem pohodlnější na údržbu, neboť jí stačí jen čas od času utřít hadrem. Všude se bez problémů dostanete, a tak čištění vany zabere jen pár minut. Kdežto vyčistit sprchový kout je mnohem náročnější, neboť na vrátkách jsou profily, do kterých se hadříkem těžko dostává a navíc dveře nebo zástěna by se měla po každém umytí utřít. Zejména proto, aby kapky vody nebyly vidět i po okoupání, neboť to nepůsobí esteticky hezky, mimo jiné se tak usazuje vodní kámen a pokud to nevyčistíte hned, bude se vám to po čase mnohem obtížněji leštit.

Vana i sprchový kout mají své výhody i nevýhody. Někdy je těžké rozhodnout, ovšem záleží na mnoha aspektech, a jestliže máte dostatečně velkou koupelnu, můžete si klidně dopřát obě dvě varianty.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay