V žádném domově by neměla chybět alespoň jedna pokojová rostlina. Oblíbenou dekorativní pokojovkou je například zamiokulkas. Kam ho v bytě umístit, jak se o něj starat a proč si ho vůbec pořídit?

Pokojová rostlina vhodná pro úplné začátečníky

Zamiokulkas je oblíbenou pokojovkou v mnoha českých rodinách zejména proto, že nevyžaduje žádnou speciální péči a přežije téměř kdekoliv. Bez obav si ho tak domů může přinést úplný začátečník, který nemá s pěstováním rostlin žádné předchozí zkušenosti. Pokud si nemůžete zapamatovat jeho název, jednoduše můžete o zamiokulkasu mluvit jako o ZZ plant.

Základní informace o ZZ plant

Zamiokulkas se celým jménem nazývá Kulkas zamiolistý a je jediným představitelem rodu kulkas. Jedná se o vytrvalou rostlinu, která je sukulentní a přirozeně se vyskytuje v oblasti východní Afriky. Přestože se hojně vyskytuje v českých domácnostech, na trhu se objevila přibližně okolo roku 2000. Listy rostliny jsou vzpřímené a dužnaté s podlouhlými lístky.

Kde se bude Zamiokulkasu líbit?

Aby vám doma rostl Kulkas zamiolistý před očima, najděte mu místo bez přímého slunečního světla. Nejvíce se mu bude líbit na stanovišti, kde je rozptýlené světlo. Sluneční paprsky by totiž jeho listy mohly popálit. Rostlina má ráda teploty do 18 do 25 °C a velice špatně snáší průvan.

Jak často rostlinu zalévat a rosit?

V případě, že často zapomínáte zalévat své pokojové rostliny, budete ZZ plant milovat. Nevyžaduje totiž příliš častou zálivku a lépe se mu daří v suché půdě. Pokud by došlo k přelití rostliny, riskujete hnití kořenů. Pokud je u vás doma příliš suchý vzduch, zamiokulkas ocení občasné rosení.

Když zamiokulkas chřadne před očima

I přesto, že tato pokojová rostlina se pěstuje téměř sama, mohou se vyskytnout nějaké problémy. Nejčastěji nastává jeden z následujících scénářů:

  • listy nemají sytě zelenou barvu, ale jsou mnohem bledší a vypadají trochu vyšisovaně
  • listy jsou sice zelené, ale na koncích se zbarvují do žluta

Řešení obou situací je velmi snadné. V prvním případě se vám rostlina snaží svým blednutím dát najevo, že je na příliš slunném stanovišti, které ji nesvědčí a potřebuje místo s rozptýleným světlem bez přímého kontaktu se slunečními paprsky. V druhém případě, kdy začíná pomalu žloutnout, vám signalizuje, že ji poskytujete příliš vláhy a začíná uhnívat. Počkejte, než substrát řádně proschne a až poté rostlinu zalijte.

Proč pěstovat ZZ plant?

Kromě toho, že je zamiokulkas skutečně velmi snadné pěstovat, oceníte jeho přítomnost ve svém domově také proto, že čistí vzduch. Může vám dělat společnost v ložnici, obývacím pokoji i kuchyni a zlepšovat tak kvalitu ovzduší okolo vás. Zároveň je zamiokulkas velice soběstačný a například přesazení je potřeba až ve chvíli, kdy začne skutečně vyrůstat z květináče. Do té doby je spokojený tak, jak je a není potřeba do jeho růstu nijak zasahovat. Navíc podle feng šuej přináší ZZ plant do domova pozitivní energii a štěstí.

Na co si dát pozor

Kromě toho, že vám zamiokulkas pročistí vzduch, má také svou druhou tvář. Tou je jeho mírná jedovatost. Při manipulaci s ním proto raději vždy noste rukavice a i poté si řádně omyjte ruce. Jestli se ve vaší domácnosti vyskytují malé děti a domácí zvířata, najděte ZZ plant takové stanoviště, kde bude z dosahu dětí i zvířat.

Ozdobte si domácnost nenáročnou a oblíbenou zelenou pokojovkou, o které nebudete vědět. Nepřehánějte to se zaléváním, najděte ji stanoviště s rozptýleným světlem a radujte se z jejích dlouhých zelených listů, jež zkrášlí každý kout vašeho domova.

Zdroj textu: www.housing.com, www.magicbricks.com

Zdroj foto: www.freepik.com