Touha mít v obýváku krb je atraktivní téměř pro každého. Není to však tak jednoduché, jak se zdá. Podívejme se, jaké jsou výhody a nevýhody krbu v interiéru, jaký je rozdíl mezi krbovou vložkou a krbovými kamny a na mnohé další.

Vytopený obývací pokoj krbem. Je slyšet praskání dřeva. Plamen tlumeně osvětluje místnost. Vy sedíte zabaleni v dece, v ruce držíte horký čaj a zasněně hledíte do krbu. Romantická představa, že ano? Nemusí to být jen představa. Na druhou stranu krb potřebuje patřičnou péči.

Jaký je rozdíl mezi krbovou vložkou a krbovými kamny?

Pro začátek je důležité vysvětlit, jaký je mezi pojmy rozdíl. Od výběru se následně odvíjí umístění, starostlivost i cena. Společnou vlastností je nutnost přívodu vzduchu a odvodu zplodin. Krbová kamna jsou samostatná a můžeme je nazývat kusem nábytku. Stojí volně v prostoru, na rozdíl od krbové vložky. Tak je vložena do zdi – zcela, nebo částečně. Z pohledu výkonu je na trhu tak široký sortiment, že jsou téměř srovnatelné.

Výhody krbu

Jedna z hlavních výhod, a hlavně jeden z důvodů, proč si krb pořídit, je tvorba neuvěřitelné magické atmosféry. Relax nebo četba knihy u krbu má absolutně odlišný požitek. Druhé místo výhod si vysloužila provozní cena. Topení v krbu je levný způsob vytápění. Nejste závislí na cenách plynu, ani elektřiny.

Nevýhody krbu

Milovnici dokonale uklizeného domova budou trpět. Topení v krbu jde ruku v ruce s tvorbou prachu a většího nepořádku. Topení dřevem nikdy nebude čistotná záležitost. Při zatápění se připravte na větší množství kouře. Zatápění palivovým dřevem vyžaduje speciálně vyčleněný prostor skladování, doprovázené štípáním a přípravou dřeva na zátop.

Alternativa dřeva

Jak jsme si již řekli, topení v krbu dřevem je sice romantické, ale poměrně nepraktické. Čistší řešení představují pelety. Požitek nebude stejný jako u dřeva, ale jistě bude dostačující.

Krbová vložka nebo krbová kamna mají mnoho plusů i mínusů. Avšak požitek je nesrovnatelný. Kouzelná atmosféra večera strávená u krbu v dece a horkým nápojem je nenahraditelná.

Zdroj foto: www.freepik.com