Jaké knižní festivaly letos navštívit?

Sledujete aktuální dění na knižní scéně a chcete se sejít s dalšími lidmi, kteří milují knihy podobně jako vy? Nenechte si ujít nejzajímavější letošní knižní festivaly. Které to jsou?

Leipziger Buchmesse

Největším evropským knižním festivalem je ten odehrávající se v německém Lipsku. Jeho název zní Leipziger Buchmesse a jednou ze zajímavostí je například to, že na letošním ročníku bude celá jedna hala zasvěcena pouze japonské manze. Samozřejmě nebudou chybět ani česky psané knihy a narazíte na nabídku knížek nakladatelství Baobab, Host, VUTIUM a chybět nebude ani ediční oddělení Národní galerie Praha, které vydává odbornou literaturu o výtvarném umění. Chcete-li setkat s některými českými autory, svou účast letos přislíbili:

  • Markéta Pilátová
  • Dora Kaprálová
  • Marek Toman
  • David Böhm

Lipský knižní veletrh začíná již ve čtvrtek 21. března a trvá až do neděle 24. března.

Branický knižní malotrh

Chcete letos navštívit knižní festival bez toho, aniž byste se museli vydávat za hranice České republiky a dokonce ani za hranice hlavního města? V roce 2022 se na Praze 4 konal první ročník Branického knižního malotrhu, který měl bohatý doprovodný program a jednalo se vlastně o jakýsi street festival. Nechyběl ani bohatý doprovodný program, v jehož rámci bylo možné si poslechnout kapely, vystoupili knižní influenceři a samozřejmě přišli i samotní autoři.

Součástí programu byly také rozhovory se zajímavými lidmi o knihách a nechyběla ani slam poetry. Protože u návštěvníků měl tento pouliční knižní festival úspěch, uskutečnil se také loni a samozřejmě nebude chybět ani jeho třetí ročník.

Letošní ročník Branického knižního malotrhu slibuje podobný zážitek jako předchozí ročníky a uskuteční se 8. června 2024.

Festival dětského čtenářství

Nevíte, jak přivést děti ke knihám? Vyrazte společně na Festival dětského čtenářství do Liberce. V minulosti se mu říkalo Veletrh dětské knihy a jeho poslání zůstalo stále stejné: zaujmout nejmenší čtenáře a probudit v nich lásku k četbě. Součástí programu jsou workshopy, setkání s autory a ilustrátory dětských knih, autogramiády, výtvarné dílny, kulturní vystoupení a deskové hry.

Velkým lákadlem je také Listování, což je scénické čtení, které je neodmyslitelně spjato s Lukášem Hejlíkem.

Letošní ročník Festivalu dětského čtenářství se uskuteční od 5. do 7. června.

Podzimní knižní veletrh

Letos se uskuteční již 34. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě. Tento knižní festival vznikl proto, aby došlo k propojení nových nakladatelů s knihkupci. Díky tomu, že se festivalu pravidelně účastní začínající a exkluzivně zaměření nakladatelé, nabízí velmi zajímavou přehlídku současné české tvorby. Součástí samotného festivalu je také bohatý doprovodný program, ve kterém nechybí autorské čtení známých českých spisovatelů a samozřejmě ani autogramiády.

Letošní ročník Podzimního knižního festivalu má motto Babylon příběhů. Pro návštěvníky to znamená, že budou moci nahlédnout na překlady z více úhlů pohledu. Řeč bude o překladech českých děl do cizích jazyků a samozřejmě nebude chybět ani zmínka o umělé inteligenci.

Chcete-li být u toho, poznamenejte si do diáře datum 11. a 12. října.

Který z knižních festivalů si letos nenecháte ujít? Vyrazíte na největší evropský festival nebo zůstanete v České republice a vezmete s sebou třeba i děti? Nabídka knižních festivalů na našem území je pestrá a každý čtenář si v této nabídce najde festival podle svých představ.

Zdroj textu: www.veletrhy.mzk.cz, www.hejkal.cz, www.veletrhdetskeknihy.cz

Zdroj foto: www.freepik.com