Japonský způsob aranžování květin, to je ikebana. Aranžmá, při které v podstatě lze využít vše, co se v přírodě nachází, od květin, přes stébla trávy, větvičky, listy, kamínky.

Když si k tomu pořídíte vhodnou nádobu, aranžovací hmotu florex, kenzan a pustíte z uzdy svoji fantazii, pak se můžete dočkat nádherných výtvorů, jež vás budou těšit celoročně.

Najděte správné místo

Najít místo, kde ikebana skutečně vynikne je nesmírně důležité. Mít žluté či oranžové květy proti žluté stěně není asi to správnou volbou. Pak si vyberte libovolnou vázu, do které budete květiny aranžovat. Nejlépe keramickou s moderním tvarem, ale pozor na její barevnost, aby se vám příliš netloukla se zamýšlenými květinami. Podle místa rovněž uzpůsobte i velikost ikebany.

Pod vodu to jde nejlépe

Voda je velice důležitá toho, aby se vám ikebana zdařila. Florex namočíte a vložíte do vázy, misky, kde budete květiny aranžovat. Květiny a listy se však nejprve musí upravit, a to dělejte pod vodou. Rostliny ji totiž nasají a pak dlouho vydrží. To platí i o stříhání stonků, rovněž provádíme pod vodou a stříháme rovně. Pokud jste začátečníci, je lepší použít jen dvě barvy květin, maximálně tři, které můžete doplňovat různými větvičkami.

Promyslete si vazbu, linie, výšku a tvar

Umět vytvořiti ikebanu není jen tak, skuteční se to učí několik let. Při úpravě ikebany se snažte alespoň zhruba zachovávat pravidla vzájemných proporcí a úhlů, které jednotlivé stonky mezi sebou svírají. Při pohledu na vázu či misku si musíte zvolit typ vazby, zda na ni budete koukat ze všech stran, nebo bude jednostranná. Následně její výšku a tvar, zda bude trojúhelníková, kulatá. Kenzan neumísťujte do středu nádoby, ale buď do rohu, u oválné pak k jejímu okraji. První větve zapíchněte tak, aby vytvořily hlavní body zvolené linie a vzniklý prostor vyplňujte květinami, listy větvičkami tak, aby to ladilo nejen vašemu oku, ale aby souznělo vzájemně, a i s okolím. Po konečné úpravě by kenzan, je-li nádoba plochá a budeme-li se na ikebanu dívat shora, neměl být vidět. Proto ho zakryjte listy, ale můžete ho zasypat i pískem nebo použít nějaké pěkné oblázky.

Ikebana se dá tvořit i z jemných rostlin

Poměrně dost rostlinek je natolik křehkých, že v kenzanu nedrží. Tady si můžete pomoci tím, že stonek obalíte měkkým papírem, na jeho konec přivážete kousek větvičky a teprve poté ji zasunete do kenzanu. Pokud chcete použít jemné květiny, jako třeba fialky, vytvořte malé svazky, obalte opět měkkým papírem a vložte tam, kam je chcete umístit.

Některé druhy ikebany

Kakebana – ikebana v závěsných nádobách

Keishiki – ikebana z lučních květin

Mini-ikebana – ikebana z jediného květu

Morimono – kombinace květů a ovoce nebo zeleniny aranžovaných na plochých nádobách

Oshibana – ikebana ze sušených květin

Shikibana – je tvořená rostlinami prakticky bez stonku, které leží na tácku bez vody

Ukibana (moribana) – květiny aranžované v míse s vodou, je určena pro pohled shora