Jedním ze základních věcí, které bychom měli v koupelně mít, je zrcadlo. Je to úžasná věc, ale má jednu chybu. Že nevíte jakou? Přeci se zamlžuje. Proti tomu ale máme chemii, stačí se v obchodě zeptat. Bez zrcadla zkrátka není koupelna koupelnou. V mnohých koupelnách můžeme zde mít i více zrcadel, protože zrcadlo není jen na prohlížení vlastní tváře, ale působí jako výtvarný a světelný prvek.

Všeobecně

Člověk už od nepaměti asi toužil vidět svůj obraz. Zpočátku do bylo na vodní hladině, ale již asi v 6. století před naším letopočtem se začala vyrábět zrcadla v podobě leštěných kamenných desek, později přišla společnost na zrcadla kovová, která byla z bronzu, mosazi, zlata či stříbra. Díky umění benátských sklářů se na konci středověku objevila zrcadla skleněná, která dokázala takřka stoprocentně obraz odrážet. Tehdy byla velmi drahá, takže si je mohla dovolit pouze nejbohatší vrstva obyvatel. Do běžných domácností se zrcadla dostala až v 19. století s velkovýrobou skleněných tabulí.

Zrcadla a světlo

Zrcadla se dnes již nekupují jen proto, abychom se v nich vzhlíželi, tedy jako praktickou součástí domácnosti, ale i jako dekorativní prvek. Zrcadla totiž opticky rozšiřují prostor. Bez zrcadla, alespoň v koupelně, si nedovedeme nikdo svůj byt asi představit. A právě v koupelně na mnoho činností potřebujeme ale u zrcadla také dobré světlo, ať už jde o česání, holení, vytrhávání chloupků, mytí a podobně. Abychom se na všech těchto činnostech správně viděli, musíme mít k tomu dobré osvětlení zrcadla přímo v koupelně. Světlo nás nesmí oslňovat, ale na druhém straně naše tvář nemůže být ve stínu. Vynikajícím kompromisem je tady nepřímé světlo. To může být skryto za nějakou lištou, hranou, ale sice za sklem, či průhlednou umělou hmotou, ale obojí nějakým způsobem zbavené čiré průhlednosti. Současný trh nabízí nepřeberné množství zrcadel i s vlastním osvětlením.

Ochrana zdraví

Velkým problémem v koupelně je ochrana zdraví. Nemyslíme tím případy uklouznutí na mokrém podlaze, píchnutím se zubním kartáčkem do oka, ale úrazu elektrickým proudem. Jsme totiž nucení používat stále elektrospotřebiče na 220 či 230 V, což je podle předpisů v mokrém prostředí vlastně nepřístupné. Takže se tu setkáváme se zásuvkami na 220 V, ale i bezpečných 12 V, na které ale třeba holící stojky stavěné nejsou. V koupelnových skříňkách se zrcadlem se dříve používaly klasické žárovky. Modernějším hitem pak bylo bodové osvětlení, kde se již mohlo nasměrovat podle potřeby třeba na tvář a navíc i s menším proudem. Pak se tu setkáváme většinou s LED osvětlení, které nám nejen šetří energii, ale je také hezkým dekorativním doplňkem zrcadla.

Pomocné osvětlení

Světla u zrcadla by měla směřovat shora dolu, aby tak připomínala sluneční osvětlení a nevytvářely se zbytečné stíny, které by bránily kosmetickým a jiným výkonům. Ale zrcadla do koupelny s osvětlením by neměla být ale jediným zdrojem světla. K tomu musí sloužit ústřední světlo stropové, přesto nám mnohdy osvětlení u zrcadla doplní, vyruší zbytečné případné stíny a navíc může navodit intimní atmosféru v koupelně.