Šedý gauč

Hypotéku si nebereme každý den. Než proto vkročíte do banky se žádostí o úvěr na nové bydlení, řádně se připravte. Zjistěte si, jak při žádosti o hypotéku postupovat, co vás čeká a nemine, a na co si dát při jejím vyřizování pozor.

Podmínky pro získání hypotéky

V rámci opatrnosti Česká národní banka udává pravidla, za kterých komerční banky mohou poskytovat hypoteční úvěry. Jsou to:

  • Pro žadatele do 36 let platí LTV (kolik z ceny nemovitosti vám banka půjčí) ve výši 90 %, pro starší 36 let jen 80 %.
  • Ukazatel DTI (maximální možné zadlužení k čistému příjmu) je pro žadatele do 36 let 9,5 násobek čistých příjmů, pro žadatele starší je to 8,5 násobek.

Nové podmínky pro získání hypotéky od července 2023 nezahrnují podmínku DSTI. Ta udávala maximální možnou splátku hypotéky k čistým příjmům.

Úroková sazba není vše

Při vybírání nejlepší nabídky na trhu nemyslete jen na úrokovou sazbu hypotéky. Zajímat by vás mělo takzvané RPSN.

Tento ukazatel se udává v procentech a díky němu zjistíte celkové roční náklady na vaši hypotéku. Obsahuje tedy nejen úrokovou sazbu, ale veškeré poplatky bank, které se s vaším úvěrem pojí.

Co je potřeba pro vyřízení hypotéky

Pro vyřízení hypotečního úvěru si při jednání s bankou připravte:

  • doklad totožnosti,
  • potvrzení o příjmech a výdajích,
  • odhad nemovitosti,
  • kupní smlouvu,
  • výpis z katastru nemovitostí.

Pokud si nejste jisti, co zrovna vaše banka požaduje, nebojte se obrátit na svého hypotečního poradce.

Přemýšlejte nad fixací

České banky obvykle nabízí fixaci po dobu 3, 5, 7 nebo 10 let. Fixaci, díky které si podmínky vašeho úvěru na několik let zmrazíte, dobře promyslete.

V době vysokých úrokových sazeb a nepřívětivé ekonomické situace doporučujeme fixovat na kratší dobu – je velká šance, že za rok či dva se situace změní a vy tak můžete brzy využít výhodnější podmínky. V době nízkých úrokových sazeb naopak využijete spíše delší fixaci.

Sankce za předčasné splacení hypotéky

I přesto, že v dnešní době můžete jednou ročně část hypotéky splatit bez jakéhokoliv postihu, do budoucna to tak nemusí být. Parlamentem prochází návrh, který by od roku 2024 zpoplatnil splacení hypotéky dříve, než v řádném termínu.

Pokud tedy o dřívější splátce budete uvažovat, informujte se u své banky na její podmínky.

Zdroj náhledové fotografie: pixabay.com