V současné době všichni stále někam spěcháme a nestíháme. 21. století je zkrátka zrychlená doba. Mnozí z nás však takové tempo nezvládají, cítí se pod tlakem, který se následně mění v méně či více intenzivní stres. Pojďme se na něj podívat detailněji.

Naše tělo pociťuje stres, jakmile ho vystavíme nekomfortním podmínkám. Krizové a stresové situace na člověka působí negativně. Častý stres způsobuje nejen psychické problémy, vyskytnout se mohou i fyzická onemocnění. Stres však může pomáhat. V některých situacích funguje jako stimulant a „nakopáváč“. Zkrátka dává tělu najevo: Teď se vzchop a předveď, co v tobě je!

Co se děje v těle při stresu?

Pocity stresu a strachu jsou v nás od přírody zakořeněny již od pravěku. Díky tomuto syndromu jsme věděli, že máme začít utíkat před predátorem. Mozek rozkáže vyšší výdaj energie pro svaly a orgány, protože čeká fyzický výkon. Do těla se začne uvolňovat glukóza. Je běžné že po opadnutí stresové situace přichází únava. Je to snadné, tělo potřebuje čas na regeneraci po výkonu.

V jakých situacích býváme nevíce pod tlakem?

Nepříjemné pocity stresu zažíváme nejvíce ve 2 typech situací.

  1. První nazvěme Výkony, spadá sem test či zkoušení ve škole nebo stres na pracovišti. Ten bývá nejvíce ošemetný. Často ho stále přehlížíme a omlouváme až nám přeroste přes hlavu.
  2. Druhá kategorie by se mohla jmenovat Životní situace. Zařadili bychom zde rozvod, ztráta zaměstnání, stěhování, ale také svatbu.

Jak se na našem těle projevuje stres?

Stres má různé projevy. Záleží, jak intenzivní pocity cítíme, jak s ním umíme pracovat nebo jak moc povolíme uzdu emocí. Vliv má nejen na fyzické příznaky, ale především na psychiku. S častým stresem se pojí deprese či úzkosti. Zvyšuje se agresivita. Vizuální projevy stresu jsou nám známy – klepání nohou, kousání nehtů, přecházení po místnosti, kousání se rtu, žvýkání a další.

Jak proti stresu bojovat?

Rada je jednoduchá – odstraňte příčinu stresu. Nic na světe vám nestojí za nadměrný stres, který vám začne ubližovat. Jestliže se příčiny zbavovat nechcete, bojujte proti stresu relaxací. Vypněte mozek u knihy, telefonu nebo ve vaně s bublinkami.

Ačkoliv je dnešní doba uspěchaná, zastavte se na chvíli a užijte si poklidný čas se sebou nebo svou rodinou a přáteli. Takto strávený čas je nenahraditelný!

Zdroj foto: www.freepik.com