Zdi nám nevydrží hezky namalované věčně. Jednou za pár let je musíme znovu vymalovat, jinak to opravdu nejde. Pokud se vám vaše zdi nezamlouvají, pokud jsou špinavé, mastné a už zkrátka nehezké, pravděpodobně přemýšlíte, co teď udělat – jestli máte zavolat na pomoc profesionální malíře z Ostravy nebo jestli se do malování máte pustit svépomocí. Malíři pokojů by sice vymalovali zdi rychle a krásně, ale zase je musíte platit. Možná tak zvažujete spíše malování svépomocí, ovšem toho se týká mnoho otázek, které si v hlavě pokládáte.

Pokud se nakonec chcete do malování pokojů pustit sami, máte pravděpodobně celou řadu otázek, které se týkají barev jako takových. Naštěstí víme, na co se lidé nejčastěji ptají, a tak jsme vybrali několik nejčastějších dotazů týkajících se barev, na něž jsme zároveň odpověděli.

Jaké odstíny volit?

Rozhodli jste se pro malování svépomocí? Pak si pravděpodobně pokládáte otázku, jakou barvu máte zvolit, jaký odstín si koupit. Odborníci se shodují na tom, že je to samozřejmě otázka vkusu, na druhou stranu ale tvrdí, že výrazné odstíny barev, které jsou zároveň veselejší a optimističtější, by měly přijít do místností, kde potřebujete být podporováni v produktivitě. Chladnější odstíny barev, jako je šedá nebo modrá barva, patří do ložnic, kde potřebujete klid a kde by ve vás barvy neměly evokovat jakoukoli aktivitu.

Omyvatelné barvy ano nebo ne?

V televizních reklamách se nyní setkáváte s omyvatelnými barvami. A v souvislosti s tím se možná ptáte, jestli se nevyplatí natřít i zdi v interiéru omyvatelnými barvami. Zeptali jsme se proto odborníků na jejich názor. Ti jsou zastánci názoru, že omyvatelné barvy patří především do velice namáhaných prostor, jako jsou chodby nebo dětské pokoje, případně kuchyně a jídelny. Výhodou omyvatelných barev je to, že s pomocí hadru, vody a saponátu omyjete špínu nebo malůvky, které se na zdi nachází.