Nejprve je na místě vysvětlit zkratku LED. Pochází ze spojení anglických slov Light-Emitting-Diode, což volně přeloženo do češtinu znamená světlo vyzařující dioda. Pro laiky stačí vysvětlení, že se jedná o polovodičovou součástku s P/N přechodem, který vyzařuje světlo, pokud jím prochází elektrický proud.

V současnosti jde o nejefektivnější světelný zdroj. Bodové led osvětlení představuje výraznou úsporu elektrické energie. Nabízí také výborné možnosti řízení osvětlení, zlepšuje jeho rovnoměrnost a umožňuje docílit požadovanou úroveň osvětlení a také minimální oslnění.

Úsporné osvětlení

V domácnostech, kancelářích, obchodech a dalších interiérech, ale i v exteriérech, lze výrazně ušetřit při svícení, vymění-li se klasické vláknové žárovky na led žárovky. Ostatně je to i v souladu s politikou EU, která nařídila používat pouze led žárovky. Proto i v ČR již od září 2018 nekoupíte v obchodech vláknovou žárovku. Led žárovky byly na počátku jejich distribuce několikrát dražší než žárovky klasické. Postupně jejich cena výrazně klesala a nyní se téměř vyrovnala klasickým žárovkám. Ovšem největší výhodou led žárovek je jejich delší životnost, lepší svítivost a zejména velká úspornost.

Další Led výrobky

LED osvětlení nejsou pouze led žárovky. Stále více se prosazují moderní LED technologie a její příslušenství jako jsou napájecí transformátory a další úsporné produkty, které jsou do ČR importovány od prověřených výrobců v Číně, Jižní Korei nebo Taiwanu. Jejich parametry odpovídají evropským normám. Led svítidla nabízí společnost LEDEX a.s.Vedle led žárovek jsou to také LED zářivky. Úsporné led trubice jsou vhodnou náhradou běžných zářivek. V obchodech jsou nabízeny různé délky led trubic od 600 do 1500 mm. Jejich předností je velice dlouhá životnost, která může dosahovat u některých typů až 70 tisíc hodin. Efektní řešením jsou také velice úsporné LED panely, které mají variantu podhledovou, závěsnou, přisazenou či vestavěnou. Jsou vhodné do všech interiérů. Oblíbené jsou také led pásky, které se používají nad kuchyňskou linku nebo jako bezpečnostní osvětlení schodiště.