Toaletní papír bereme v současné době jako jednu ze základních a samozřejmých hygienických potřeb. Víte však, jak dlouhá je jeho historie a co lidé používali před jeho vynálezem?

Historie toaletního papíru

V dobách starobylého Říma používali bohatší lidé místo toaletního papíru speciální mycí houby, chudý lid pak různé druhy mechů.

První předchůdce dnešního toaletního papíru se začal vyrábět v Číně z rýžové slámy, přibližně na počátku 7. století. Byl však určen opět pouze pro bohatší vrstvy obyvatelstva. Před jeho výrobou se využívaly různé materiály. Patřily k nim konopí, vlna a dokonce i krajka. Některé části světa začaly později používat třeba reklamní tiskoviny nebo staré noviny. První klasický papír vyrobili opět v Číně a to ve 14. století. Tento toaletní papír byl však určený pouze pro císaře. První továrně vyrobený toaletní papír se objevil na konci 19. století v USA.

Současná nabídka

Současný toaletní papír se vyrábí takovým způsobem, který umožňuje namočení a rozložení. Díky tomu nedochází k ucpávání kanalizačního potrubí. Mezi další výhody patří snadná použitelnost, která je brána jako samozřejmost, dokonalé absorpční vlastnosti a jeho snadná dostupnost. Velmi oblíbený je toaletní papír Jumbo. Ten nabízí společnost Jarico. Výrobou toaletního papíru se zabývá řada společností a tak si můžeme pořídit jeho různé varianty – různou barvu, dekor nebo strukturu. S ohledem na ochranu přírody se toaletní papír vyrábí z papíru recyklovaného. Standardem je toaletní papír dvouvrstvý, dostupný je však i jednovrstvý. Některé druhy jsou dokonce napuštěny antibakteriálními látkami nebo aloe.

Jumbo toaletní papír je k dostání dvouvrstvý nebo jednovrstvý, různých rozměrů i délek. Vzhledem k tomu že na ruličce je dlouhý návin, je to ideální volba pro firmy, školy, restaurace, průmyslové podniky nebo veřejné toalety. Vyrábí se z celulózy nebo recyklu, je jemný a pevný a není parfémovaný.