Koupili jste si byt, nebo ho renovujete a toužíte po tom, abyste si ho zařídili trendy? Jednou z možností je pozvat si odborníky, bytového architekta, který vám rád pomůže.

Pokud máte kuráž, víte přesně, jak chcete, aby váš domov vypadal a vrhnete se do jeho zařizování sami, pak vám možná trošku pomůžeme, když vás upozorníme na to, čeho se vyvarovat.

Měníme dispozici bytu

Tak tady pozor, jestliže byt přestavujte a měníte jeho dispozice, určitě si pozvěte odborníka. Zvláště pak v případech, kdy zcela přebudujete koupelnu a záchod, stejně jako kuchyň, jež bude třeba propojena s obývacím pokoje. Budete bourat a přistavovat nově příčky, měnit rozvody elektřiny či plynu, zde je odborník nezbytný. Nepodceňujte to.

Když už se do přestavby dáte, volte ji hlavně tak, aby vyhovovala především vám. Vy v tom bytě budete bydlet, ne vaši sousedi, u kterých se vám líbilo, jak mají např. řešenou koupelnu, a tak ji okopírujete. Jenže poté přijdete na to, že vám její uspořádání nevyhovuje a následná oprava nebo přestavba se pěkně prodraží. Na to samé myslete třeba u kuchyňské linky, hlavně na její výšku, aby např. paní domu nemusela, když si chce vzít talíře, stoupat na židli… Takže přestavba ano, ale účelně a s maximálním důrazem na to, aby odpovídala vašim potřebám.

Spojení kuchyně s obývákem

Když zrealizujete přestavbu a propojíte kuchyni s obývákem, tím vše nekončí. Velmi důležité je, aby obě části spolu ladily, doplňovaly se. Jen těžko lze mluvit o sladění, když do kuchyně umístíte moderní bílou linku a do obýváku rustikální či orientální nábytek. Je také velmi důležité, aby podlahy v místnostech, jež jsou vzájemně propojeny, vytvářely jednotnou plochu.

Myslete na všechny tyto „drobnosti“. Vytvořit harmonický celek z obou místností není totiž lehké a tady se asi nejvíce „zapotíte“.

Je potřeba vymalovat

Předně si pamatujte, že na vymalování pokoje by měly postačit maximálně tři barvy, to je ideál. Jedna barva je už dnes nuda. Na druhou stranu více jak tři, a ještě divoké kombinace, z toho se vám za chvíli může „točit“ hlava… Je dobré si nechat barvy namíchat u odborníků, sami si pak kousek stěny zkuste natřít, abyste se po zaschnutí ubezpečili, že to je právě ten odstín, který chcete. Nepřehánějte to s teplými barvami, ono mít stěny jen béžové, meruňkové, oranžové či růžové a do toho zasadit bukový nábytek, to asi nebude ono. Nebojte se v místnosti barvy stěn kombinovat, ale všeho s mírou.

Osvětlení

Osvětlení místností je velmi důležité. Typ světel, jejich rozmístění a intenzita osvětlení výrazně přispívá k tomu, jak se budete ve svém domově cítit, jakou budete mít spotřebu elektřiny a vliv dobrého osvětlení na váš zrak netřeba ani zdůrazňovat. Už dopředu tak můžete uvažovat, kde budete mít hlavní zdroj světla, kde vedlejší a k tomu uzpůsobit rozvody při rekonstrukci. Světlo je navíc schopno dodávat bytu úžasnou atmosféru, proto zde hodně přemýšlejte nebo si nechte poradit.

Výběr nábytku

Jedna věc je, že se vám křeslo či sedačka za výlohou tak strašně líbí, že ji musíte mít, aniž byste pomysleli na to, zda svou velikostí vám nezabere skoro celý obývák, zda se hodí do stylu vašeho bytu a zda je, kromě toho, že dobře vypadá, i pohodlná. Tady můžete udělat fatální chybu a několik let poposedávat na sedačce, kde se vám špatně sedí, nedej bože leží.

Rovněž tak velké množství nábytku či doplňků, kterými si obývák zaplníte k nehnutí, vás dříve či později bude obtěžovat. Přeplněná místnost opticky vytváří dojem, že je menší navíc budete mít pocit, že je tam méně světla. Prostě v tomto směru se řiďte známým rčením: Méně je někdy více….

A ještě jedna věc – pozor na bílou. Jakýkoliv bílý nábytek, převážně sedačky, nechť si pořídí pouze ten, kdo se vyžívá v úklidu, ví, že na sedačce nikdy nebude jíst, zrovna tak pít červené víno a nebude mít psa či kočku.

Kabely nejsou „in“ a nejen ony

Je to tak, povalující se kabely po zemi od elektroniky či elektrických rozvodů nejsou ničím, co váš byt zútulní. Naopak, budou vám jen překážet, proto je dobré si dopředu promyslet, co kde bude, uspořádat podle toho elektrické zásuvky a kabely skrýt do podlahových lišt.

Chybou je rovněž přehršel polštářů na sedací soupravě, které vám překáží a různě je musíte přenášet, abyste si mohli sednout.

Vyhnout byste se měli i tomu, aby nábytek omezoval váš přístup k oknu, abyste v daném pokoji používali příliš mnoho barev a neměli tak pokoj, který bude připomínat spíše diskotéku.

Doplňky? Myslete na váš styl

Je to stejné, jako se sedačkou – ta váza vypadala v tom obchodě tak nádherně… ale u vás doma? Najednou vám tam neladí. Proto zde buďte obezřetní, držte se svého stylu a nechtějte být trendy za každou cenu. To, že se vám něco momentálně líbí a je moderní ještě neznamená, že to skvěle bude vypadat i ve vašem pokoji. Znáte to přirovnání „… že je to jako pěst na oko“.
Je to stejné jako s vaším oblékáním, máte svůj styl, podle kterého si kupujte jednotlivé kousky oděvů. To samé používejte při pořizování si doplňků do bytu. A nepřehánějte to s nimi, budete-li jich mít mnoho, při utírání prachu se z toho zblázníte, pokud nejste milovníky této pracovní činnosti.