Dřevo bylo asi od počátku lidstva lidmi všemožně používáno, ale v době kamenné asi jinak, než dnes. Ale i když se lidé změnili, dřevo zůstalo stejné. Je stále krásné, ale někdy jeho kvalita nestačí, chceme od něho víc.
A tak nastupuje jednoduchá, ale účinná metoda – moření. Mořením se dřevo mění nejen vzhledově, ale i kvalitativně, protože mořidla ho také částečně impregnují.
Struktura dřeva má na první pohled dvě složky, které vytváření letokruhy, tzv.léta, kdy se střídají tvrdší a měkčí hmoty dřeva. A právě pro zvýrazněním této kresby se nejlépe využije moření. Obdobně mořením mu můžeme levnému dřevu dodat vzhled jiného, kvalitnějšího i dražšího, exotičtějšího dřeva. Důvodů, proč mořit je proto hodně, pusťme se do toho.
Jaká jsou mořidla
Mořící přípravky se kupují ve formě prášku, který se rozpouští v čisté vodě nebo v jiné tekutině. Mořidla na dřevo se prodávají v mnoha barevných odstínech, světlá i tmavá, silná či jemná, navíc se dají i míchat. Jsou to mořidla lihová mořidla, která obsahují barevné pigmenty rozpustné v lihu, a jsou také nerozšířenější, prodávají se již rozpuštěná. Obvykle jeden litr mořidla stačí asi na 8 až 10 m2, nátěr vyschne asi 4 hodiny. Tady je třeba dávat pozor na výpary, protože při nadýchání se může rozbolet hlava. Další jsou vodou ředitelná mořidla, která obsahují barevné pigmenty rozpustné ve vodě. Ty se prodávají se jako prášek v sáčku. U nich je výhoda, že intenzitu barvy můžeme ovlivnit množstvím prášku, který budeme rozpouštět. protože jde o vodu, nátěr schne asi 8 hodin.
Potřeby k moření
Potřeb není mnoho, je to především štětec, ale bez kovových vláken, houba, nádoba na mořidlo a gumové rukavice. Mořit ale lze o válečkem, případně houbičkou.
Jaká dřeva lze mořit?
Mořit lze jakékoliv dřevo, čerstvé i staré, ale musí být náležitě čisté, bez zbytků jakýchkoliv barev a nátěrů, starých mořidel a podobně. Neměly by na něm být nečistoty, jako je hlavně prach, ale ani stopy po olejích i po smůle a podobně. Mořit lze všechna dřeva, z těch méně vhodných je třeba jmenovat zejména modřín.
Příprava dřeva na moření
Dřevo bychom měli čistit a upravovat především mechanicky, ale můžeme čistit i třeba teplou vodou s jádrovým mýdlem, případně náhražkami terpentýnu, které rozpustí i větší skvrny. Dřevo je v každém případě nutno vysušit, a následně raději ještě přebrousit. Podle potřeby hrubším a pak jemnějším brusným papírem, podle označení například 120, 150 a na konec 180. Dřevo lze i vyhladit, kdy ho kartáčujeme ve směru vláken.
Nanášení mořidla
Než začneme nanášet mořidlo, je vhodné, pokud chceme docílit určitého výsledku, vyzkoušet připravené mořidlo na zkušebním kousku stejného dřeva. Jinak nejpraktičtější je mořidla nanášet štětec, jak jsme již zmínili, ale raději větší. Mořidlo nanášíme ve směru vláken dřeva. Případné „kaluže“ ihned roztíráme ještě před zaschnutím okolní plochy, případně je vysajeme opatrně hadrem či houbou, opět ve směru dřeva.
Mořidlo se rychle vpíjí, proto je potřeba i rychle postupovat. Nesmějí se tvářet kapky a stékance, je třeba natírat odspoda nahoru a pramínky dolů ihned roztírat, aby nezaschly. Pokud se vytvoří nehezké skvrny, je nejlépe místo po zaschnutí obrousit a natřít znovu.
Konečná fáze
Po úplném zaschnutí můžeme natřít ještě jednou, pokud chceme temnější odstín, ale jinak mořenou plochu lze jemně leštit měkkou látkou. Dřevo lze pak impregnovat voskem, olejem, ale i lakovat. Je však třeba dbát na to, abychom, neporušili povrch dřeva. Drobné škrábance či defekty lze zabarvit stejně barevnou fixou.