S určitou nadsázkou je možné říci, že náš spánek je tak kvalitní a komfortní, nakolik máme kvalitní matraci. Právě na té záleží, zda se budeme ráno probouzet plní energie a bez bolestí, či zda budeme vstávat celí rozlámaní. Požadavky na spánek mohou být individuální, ale v každém případě by měl být náš záměr stejný – pořídit takovou matraci, která nám poskytne ty nejlepší podmínky pro odpočinek.

V současné době se na našem trhu nachází nespočet nejrůznějších modelů lišící se rozdílnými vlastnostmi a cenou. Mezi nejkvalitnější, nejluxusnější a zároveň nejoblíbenější typy se řadí latexové matrace. Nákupem modelu z tohoto materiálu investujete opravdu do svého zdraví. Společně s p.Grossmannem – výrobcem matrací na míru ze společnosti Grossmann Matrace, jsme pro vás shrnuli ty nejdůležitější informace, které by vás mohly o latexových matracích zajímat.

Matrace, které mají nejblíže k přírodě

Materiály, které se k výrobě matrací využívají, jsou syntetického (umělého) původu. „Jedinou výjimkou je právě latex, jež je směsí přírodního a syntetického kaučuku v určitých poměrem, přičemž lze pořídit i matrace ze 100% přírodního latexu. Z tohoto pohledu se jedná o modely, které jsou nejvíce přírodní, antialergické a antibakteriální. Jsou tedy ideální pro alergiky a astmatiky, kterých rok co rok přibývá,“ sdělil nám p. Grossmann.

Latex (jinak také kaučuk) se získává ze stromů kaučukovníků. Jedná se o tekutinu, která vytéká z rostlin v případě poškození. Je cíleně pěstován na plantážích, především v asijských zemích. Z přírodního latexu se dále vyrábí syntetický latex a oba materiály se mimo jiné využívají k výrobě latexových matrací.

Výhody latexových matrací převyšují ostatní typy

Latex má jedinečné vlastnosti, díky kterým jsou matrace opravdu tím nejlepším, co si můžete k odpočinku dopřát. Projevuje se u nich velmi silná bodová elasticita. To znamená, že k deformaci dochází pouze v místě zatížení. Společně s uložením na lamelový rošt poskytují skvělé ortopedické vlastnosti. Vynikají svou prodyšností, takže se v nich nedrží plísně, roztoči a další mikroorganismy. Díky tomu lze v posteli udržovat perfektní hygienické a hypoalergenní podmínky. Výhodou je také to, že materiál nezapáchá a je zdravotně nezávadný. „Navíc je latex tvarově stálý, tudíž můžete od matrací očekávat dlouhou životnost. Uživatelé latexových matrací si chválí také termoregulační vlastnosti. Z tohoto pohledu jsou dobrou volbou do všech ročních období,“ dodal p. Grossmann.

Jen málo podstatné nevýhody

Abychom byli objektivní, nesmíme opomenout zmínit i nějaké ty mínusy. Těch je však v případě latexových matrací opravdu pomálu. Za nevýhodu lze považovat vyšší pořizovací cenu, která je však vykoupena prvotřídní kvalitou a dlouhou životností.

Luxusní matrace Jana ze 100% latexu paří k nejkvalitnějším a zároveň cenově dostupným modelům.

Latex je poměrně měkký materiál, což nemusí vyhovovat těm, co dávají přednost tvrdším povrchům. „Měkkost latexu lze částečně ovlivnit vyšší hustotou příměsi. Optimum je 65 kg/m3. Tvrdší a tužší ložné plochy lze docílit také kombinací s jinými materiály. K tomu využíváme například kokosové vlákno, pružiny, studenou pěnou apod. Z jedné strany je to pak kupříkladu matrace ze studené pěny, druhou plochu tvoří latex,“ vysvětlil p. Grossmann.

Latexová matrace Ergonomic Latex maxi s nosností 150 kg se skládá ze dvou materiálů – latexu a studené pěny.

Náš tip: Ještě nevíte, zda pořídit matraci z latexu? Navštivte stránky, kde se dozvíte vše, co potřebuje vědět o latexových matracích.

Latexové modely jsou výrobci i odborníky považovány za jedny z nejvhodnějších matrací, jež vám pomohou k vašemu zdravému, vydatnému a ničím nerušenému spánku.