Grilování

Také už ve vzduchu cítíte vůni léta, dovolené, pohody a oddechu? Už se nemůžete dočkat, až konečně pozvete na party své kamarády a známé a vychutnáte si dokonale připravené maso, sýry, zeleninu a vychlazené pivo? Letní grilování je konečně tady! Jak se na něj připravit, aby první akce sezony proběhla bez komplikací? Poradíme vám s výběrem vhodného grilu a přidáme i pár tipů navíc.

Na čem grilovat?

Základem úspěchu je samozřejmě zvolit vhodný gril. Zahradní grily se nabízí v řadě variant a provedení, takže jak vybrat ten správný?

K oblíbeným variantám bezpochyby patří plynové grily. Jejich velkou výhodou je především to, že nemusíte složitě rozpalovat uhlíky a řešit přikládání – teplotu si můžete regulovat snadno a dle vaší libosti. Samozřejmě je potřeba počítat s vyšší pořizovací cenou, ale pokud budete gril pravidelně využívat, investice se jistě vyplatí.

Grily na dřevěné uhlí mají na první pohled řadu nevýhod, ale faktem je, že chuť takto připraveného masa je nezaměnitelná a nenahraditelná. Navíc se dají využít nejen na grilování, ale také uzení. Obecně lze říct, že pro opravdové fajnšmekry není jiná volba než právě grily na dřevěné uhlí. Pokud si to naopak chcete zjednodušit a netrávit u grilu hodiny, je plynová varianta ideálním řešením.

A co příslušenství ke grilu?

Grily se prodávají často s řadou doplňků. Ne vždy jsou ale praktické a využitelné. Proto si předem rozmyslete, jak budete gril využívat a zda tyto vychytávky vůbec využijete.

  • Postranní hořák. Může se hodit v případě, že chcete zároveň na grilu připravit přílohu nebo třeba polévku. Usnadňuje vaření, ale rozhodně není nezbytný. 
  • Kolečka. Pořídíte-li těžký a mohutný gril, jsou kolečka skutečně velkým pomocníkem při přesouvání. U menších grilů ale nehrají takovou roli.
  • Víko. Urychluje přípravu jídla.
  • Teploměr ve víku grilu. Pomůže vám určit, kdy je gril dostatečně rozžhavený nebo zda se jídlo připravuje na správnou teplotu. Vyhnete se tak nedostatečnému propečení.

Ať už vyberte jakkoliv, pro úspěšnou grilovačku je vždy nejdůležitější dobrá společnost – a to už je samozřejmě na vás.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay