Kompletní rekonstrukce bytu je jistě velkým zásahem do vlastního bydlení. Ideálně, když k takovému kroku přistoupíte v okamžiku nákupu bytové jednotky, která je zcela prázdná a plánování jednotlivých fází bude o to snazší. Provést ji však lze i postupně v okamžiku, kdy už byt dlouhodobě obýváte.
Aby vámi vysněná rekonstrukce bytu proběhla bez sebemenšího problému, měli byste si připravit alespoň základní plán. Postup, co všechno vás čeká, co je třeba zařídit a podobně.

Začněte prvopočátečním plánováním

Na počátku všeho je třeba se rozmyslet, co všechno bude daná rekonstrukce bytu zahrnovat. Vzhledem k tomu, že takové stavební práce se v bytě provádí jednou za život, doporučujeme vzít všechno tzv. z gruntu. To znamená kompletně. Ať už budete řešit kuchyni, koupelnu, podlahy a jiné části. V žádném případě neopomínejte ani na rozvody.
Jestliže se rozhodnete, že chcete některé příčky bourat nebo naopak přizdívat, určitě byste takový proces měli konzultovat se statikem. U náročnějších rekonstrukcí se dokonce neobejdete bez potřebné administrativy a vyřízení všeho potřebného.

  • Statický posudek
  • Ohlášení nebo stavební povolení

Ne každý pochopitelně disponuje dostatečnou fantazií a zkušenostmi, takže se nezdráhejte využít služeb architektů, jež vám poradí s rekonstrukcí bytu. Dokonce vám mohou připravit i 3D vizualizaci, z níž si uděláte reálnou představu o tom, jak bude vaše budoucí bydlení vypadat.

Rekonstrukce svépomocí nebo od firmy?

Další otázku, kterou budete řešit je to, zda se do rekonstrukce bytu pustíte na vlastní pěst nebo zda využijete služeb firmy, případně řemeslníků.

Jestliže jste zruční a cítíte se na to, řadu činností si pochopitelně můžete udělat svépomocí, čímž do jisté míry ušetříte na celkové přestavbě. Pokud tomu tak není, nabízí se dvě řešení. Jednou z variant je přizvání řemeslníků. V jejich případě musíte dokonale sladit plynulost jednotlivých úkonů, což může být někdy problém. To samé platí při případných reklamacích, kdy se jednotliví řemeslníci mohou snažit hodit vinu na druhé.

O něco dražší, nežli jsou řemeslníci bude jistě firma zaměřená na rekonstrukce bytů . Za vyšší cenu však dostanete kompletní služby. To znamená, že se nemusíte o cokoliv starat. Ať už jde o sladění termínů, hlídání kvality práce, dodávky potřebného materiálu, bourací práce a jiné věci. Jednodušší to bude i s případnou reklamací čehokoliv. Ve výsledku bude toto řešení pravděpodobně nejrychlejší.

Na co nezapomínat při rekonstrukci bytu?

Rozsah rekonstrukce bytu samozřejmě závisí na vás samotných. My se vás však následujícími řádky pokusíme inspirovat, abyste nezapomněli na nic důležitého. Z těch jasně viditelných věcí je to jistě obměna dveřních zárubní, podlahy, obklady a malířské práce, včetně kompletního zařízení interiéru. Cílit byste však měli i na to, co nemusí být na první pohled jasně viditelné.

  • Elektrické rozvody
  • Vodoinstalace
  • Topení a rozvody
  • Přípojka plynu do kuchyně

Například s výměnou okem můžete ušetřit na energiích. Při výměně hlavních dveří získáte dostatečně reprezentativní vstup do bytu a opomíjet nemusíte ani na sklep. Když rekonstrukce bytu, tak kompletní a se vším všudy, tedy i s prostorem, kam si pravidelně odkládáte nepotřebné věci.

U rekonstrukce se rozhodně vyplatí myslet hodně dopředu. Třeba na očekávaného člena domácnosti a podobně. Jak tedy můžete správně tušit, prvopočáteční plán rekonstrukce bytu hraje zásadní roli. Jeho následující fáze už se budou odvíjet od vašich finančních možností, zkušeností, chutě a volného času. Výsledkem by se vždy mělo stát útulné a komfortní bydlení se vším všudy.