Moříme dřeva, u kterých chceme změnit jeho barvu, ale přitom uchovat jeho kresbu. Mořidlo zůstává průhledné, čímž se liší od barev. Kromě barevnosti a zvýraznění kresby dřeva ho mořením i chráníme.

Mořidla jsou různých odstínů, můžeme zakoupit buď již namíchaná nebo v prášku, která si doma rozmícháme podle potřeby.

Než začneme mořit

Než se pustíme do moření dřeva, je nutné si mořidlo zakoupit. Musíme si ujasnit, jaký druh dřeva budeme mořit, jakým odstínem a např. o jaký druh nábytku se jedná, neboť např. syntetická mořidla by neměla přijít do styku s potravinami, takže je nepoužijeme na kuchyňský stůl atd.

Prášková mořidla rozpustná ve vodě jsou vhodná k moření dubu, jasanu, buku, smrku a ostatních tvrdých i měkkých dřev. Nejsou toxická.

Syntetická mořidla jsou odolná, stabilní a neblednou na slunci. Jsou ale toxická a podle toho bychom s nimi měli pracovat.

Voskové mořidlo je k okamžitému použití bez finálního lakování povrchu, není vhodné na sedací nábytek, protože neodolává oděru ani zatížení vodou.

K moření jsou vhodná všechny dřeva, kromě modřínu.

Příprava dřeva k moření

Před mořením je vhodné dřevo namočit mýdlovou vodou, aby se vyrovnala struktura dřeva. Po jeho uschnutí je vhodné ho zbrousit tak, aby plocha byla hladká. Nezapomínejte prach z broušení otírat hadrem. Než se do moření pustíte naostro, proveďte si jen malý zkušební nátěr, abyste viděli, jak dřevo na mořidlo reaguje a po zaschnutí jaký je odstín dřeva.

Způsob moření

Samotné moření provádějte velice rychle. Mořidlo nanášejte štětcem bez kovu a ihned ho roztírejte. Tahy veďte zezdola nahoru, zabráníte tím tzv. dvojímu nátěru, protože byste museli roztírat stékající mořidlo. Řezní hrany budou při moření tmavší, neboť pojmou více mořidla, pokud zde chceme zachovat rovnoměrnost, hrany nejprve navlhčete vodou.

Mořidlo roztírejte ve směru vláken dřeva, aby mohlo proniknout do každého póru dřeva. Jestliže se na dřevě utvoří při moření skvrny, zbruste je ještě když je mořidlo vlhké a znovu natřete.

Mějte rovněž na paměti, že stékající mořidlo zanechává na dřevě stopy. Po skončení moření nechte nátěr dobře zaschnout.