Život moderního člověka je v mnoha případech na hony vzdálen zdravému stylu. Do práce jede autem nebo městskou hromadnou dopravou, v zaměstnání prosedí více než osm hodin. Po příchodu domů večer relaxuje u televize u misky s dobrůtkami – slanými brambůrky. Jak pak může vypadat jeho fyzická kondice a zdravotní stav? V čem je třeba se zlepšit?

Důležitý je pravidelný pohyb

Ke zlepšení fyzické kondice, posílení srdce a celé kardiovaskulární soustavy je výborný pohyb – třeba i obyčejná rychlejší chůze. Je vhodná pro každého, tedy i otylého člověka, protože na rozdíl od běhu šetří klouby. Dopřejte si víkendové túry po blízkém i vzdálenějším okolí, které vám přinesou pozitivní myšlení a relaxaci.

Domácí posilovna

Rozhodně se vyplatí si pořídit fitness náramek a pomocí něho sledovat, v jakém módu je váš pohyb. Ideální je aerobní střídat s anaerobním. V tom prvním dochází ke spalování tuků, v tom druhém cukrů. Díky pohybu můžete zhubnout, pokud trpíte nadváhou nebo obezitou, zároveň si vybudujete pevnější svaly. Tím se vám zlepší metabolismus.

Vyzkoušet ale můžete i posilovnu pro ženy a muže, kde se cvičí především silový trénink. Takovou si lze zařídit i doma. Uvidíte, jak kalorie půjdou pravidelným cvičením nahoru a vaše kilogramy dolů.

Dopřejte si kvalitní spánek, posilujte imunitu

Nedostatek spánku přispívá k nervozitě, nepozornosti a psychické nepohodě. Má pozitivní vliv na kognitivní funkce a na odvádění metabolitů nervových buněk. Skládá se z NREM a REM fáze spánku. K dostatečnému vyspání přispívá kvalitní matrace a rošt, naopak neprospívá mu stres a zapnutý mobilní telefon v ložnici. Při stresu se vylučují kortizol a adrenalin, které způsobují například překyselení žaludku.

Chcete posílit svou imunitu? Pak choďte do sauny, která zlepšuje kardiovaskulární systém a zlepšuje obranyschopnost organismu. Oblečení, tepláky a tričko necháte v šatně, v sauně je třeba být na Adama nebo na Evu, případně mít na sobě ručník.

Zdravé stravování

Ke zdravému životnímu stylu patří i zdravé jídlo. Zařazujte do svého jídelníčku rybí a drůbeží maso, omezte živočišné tuky, dopřejte si ovoce a zeleninu. Tabu je kocovina, tedy alkoholické nápoje. Pro posílení srdce i mozku je vhodné jíst ořechy, které obsahují omega-3 mastné kyseliny.

Jak často se věnujete nějaké pohybové aktivitě?

Zdroj foto: www.freepik.com