Materiál, ze kterého jsou vyrobeny textilie pro markýzy, přímo určují jejich životnost. Vybírejte tedy pečlivě a s rozmyslem.

Markýzy mohou být vyrobeny z celé řady materiálů. Pokud si vyberete ten špatný, negativně to ovlivní životnost celého systému. My jsme si pro vás ale připravili článek, ve kterém vám vysvětlíme, které materiály jsou nejlepší a popíšeme si i jejich vlastnosti.

Akrylové látky

Akrylové látky jsou používané poměrně často. Vyznačují se totiž dobrými vlastnostmi, které se přímo hodí pro používání v exteriéru. Akryl zajišťuje nepromokavost markýz a chrání vás i při dešti. Ve většině případů jsou impregnované, tím pádem se špiní jen minimálně. Nebudete je tedy muset udržovat tak často jako jiné materiály. Velkou výhodou je také odolnost vůči povětrnostním podmínkám a slunečnímu záření. Díky tomu si dlouhodobě udržuje jasnou barevnost a nebledne ani při dlouhodobém vystavení slunečnímu svitu.

Polyesterové látky

Velice často se používají i v oděvním průmyslu, jejich výhod ale využije i markýza. Stejně jako u akrylu se vyznačují dobrou odolností vůči UV záření. Díky tomu si dlouho udrží svoji barevnost. Pyšní se také lehkostí a nemačkají se, což se hodí i u externích látek. Díky povrchové úpravě z PVC se navíc velice snadno udržují. Často je stačí jen otřít suchým hadříkem a odstraníte tak veškeré nečistoty.

Screen látky

Od umělých hmot si odskočíme úplně někam jinam. Screen látky se totiž vyrábějí ze skelných vláken, díky čemuž si získaly označení „markýzy budoucnosti“. Skelná vlákna mají výborné vlastnosti, které propůjčují i látce. Odolají prakticky jakýmkoliv klimatickým podmínkám. Navíc umí zadržet až 92 % procent tepla. Během horkých letních měsíců tak poskytují nejen kvalitní zastínění, ale slouží i jako spolehlivý tepelný štít.