V posledních letech si vnímáme více než jindy, že kladný vztah k jídlu a zdravé stravovaní je velice důležité. Bohužel mnoho lidí, většinou mladých, mají nějaký typ problému se stravováním. Proč se to tak děje a jak proti problémům bojovat?

Především v době dospívání je snadné vytvořit blok v hlavě a tím i problém se stravováním. Teenageři jsou citliví, i drobnosti je dokáží zranit. Stačí poznámka na jejich vzhled nebo výtka na stravování a problém je na světě. Už zase jíš? Není ti to tričko malé? Nepřibral jsi? V hlavách to končí s myšlenkou, že musí jídlo omezit. Děje se i úplný opak. Člověk se cítí ve stresu nebo prožívá těžká životní období, řeší to nadměrným přejídáním a zajídáním stresu či strachu.

Indicie, které naznačují, že je něco v nepořádku

Existuje pár znaků, které naznačují, že váš vztah jídlu není v pořádku Mezi ty základní patří dávání si podmínky – jídlo si musím zasloužit. Další varovný signál je nechuť jíst na veřejnosti. Ubližujete nejen svému tělu, ale také si snadno přivoláte pocity samoty. Neustálé si hlídání velikosti porcí není v pořádku. Signál, který křičí, že máte nezdravý vztah k jídlu, jsou výčitky z jídla.

Jak zlepšit vztah k jídlu?

Žádné zákazy – dovolte si vše, po čem toužíte. Jídlo není pouze zdroj energie, je to také radost. Žádné šuplíky „zdravé jídlo“ a „nezdravé potraviny“ neexistují! Můžete jíst vše, záleží jen na tom, kolik toho sníte.

Nenechte se ovládat – nebuďte otroci neustálého počítání kalorií. V restauraci si objednejte, na co máte chuť, neodmítejte pozvání přátel na kávu či oběd. Užijte si strávený čas s vašimi blízkými.

Nikdo není dokonalý – na světě neexistuje člověk, který dodržuje zdravé stravování naplno. Proto nemusíte mít výčitky, když si dáte dobrotu, kterou milujete, ale víte, že není úplně zdravá. Držte se pravidla 80/20. Většina jídelníčku by měla být zdravá, v 20 % máte prostor na naše chuťové touhy.

S kým řešit nezdravý vztah ke stravování?

Tak jako není ostuda řešit psychické problémy s psychologem, není hanba řešit nezdravé stravování. Navštivte výživového poradce nebo nutričního terapeuta, který s vámi problémy probere a pomůže vám je vyřešit.

Zdroj foto: www.freepik.com