Pokud chcete žít ve zdravé a hygienicky nezávadné domácnosti, neměli byste zapomínat na výměnu ložního povlečení, ručníků a dalšího bytového textilu. Právě ve zmíněných věcech se totiž nachází množství mikrobiologického odpadu, který vytváří ten nejlepší prostor pro vznik roztočů, plísní a bakterií. Abyste nespali v prostředí zamořeném bakteriemi nebo abyste se neutírali zamořenými ručníky, je načase zjistit, jak často ložní prádlo, ručníky nebo jiný bytový textil měnit, abychom skutečně žili ve zdravém příbytku.
Jak často převlékat postele
Nejdříve se pozastavme u ložního prádla, tedy u povlečení a prostěradel. Většina lidí se domnívá, že povlékat peřiny jednou za měsíc je plně dostačující. Odborníci jsou však zcela jiného názoru. Podle nich bychom měli měnit peřiny a prostěradla jednou týdně. U povlečení nevadí, když se vymění jednou za čtrnáct dnů.
Zejména tedy u prostěradel dodržujte onu hranici jednoho týdne – právě zde se může vytvořit nejvíce roztočů a bakterií, jelikož prostěradlo je většinou více zatěžované než povlečení.
Zavčasu vyměňujte i ručníky a osušky
Nabízí se další otázka, a sice jak často vyměňujete ručníky a osušky? Když si denně utíráte mokré tělo, po jaké době sáhnete po čistém ručníku, který nebude kvůli vlhkosti plný bakterií? Většina lidí po něm sahá až ve chvíli, kdy je ručník špinavý. Jenže to je samozřejmě velká chyba.
Opět jsme se na tutéž otázku zeptali odborníků. Ti jsou toho názoru, že bychom po nových osuškách a ručnících měli sáhnout jednou za tři dny. Výměna ručníků jednou týdně je opravdu málo. Odumřelé kůže a bakterií, respektive plísní se v ručnících nachází daleko více než v ložním prádle a kvůli každodenní vlhkosti ke vzniku nebezpečných škodlivin dochází daleko dříve.
Tímto pravidlem byste se měli držet i v případě výměny kuchyňských utěrek. Ty byste měli podle odborníků měnit i každý druhý den, není to na škodu – spíše k užitku.