Stěhování Praha – to je jedno velké téma do řady diskuzí. To, že se lidé stěhují v hlavním městě prakticky neustále, na to jsme si už zvykli. Zatímco někteří hledají bydlení, které by bylo blíž jejich zaměstnání, jiní se stěhují jenom za výhodnějším nájmem nebo partnerem či partnerkou. V poslední době se však lidé začínají stěhovat do okolí Prahy. Doufají v to, že se dané části rozpínající se v prstenci okolo Prahy brzy stanou součástí hlavního města. Není totiž tajemstvím, že se hlavní město rozpíná.

Stejně jako stěhování v Praze je poměrně rozebíraným tématem, je stejně tak velkým tématem i urbanizace středních Čech, konkrétně urbanizace prstence okolo Prahy. Do prstence spadají nejen města či obce, ale také zcela neosídlená, nevyužívaná a zanedbaná území.

Je urbanizace skutečně řešením bytové krize?

Možná se ptáte, proč hlavní město přikývalo k dalšímu svému rozšíření. Důvodem toho je především snaha vyřešit aktuální bytovou krizi. Ta je s Prahou stejně spjatá jako kupříkladu Karlův most nebo Prašná brána. Lidí v hlavním městě přibývá, byty ubývají, výstavba nových bytových jednotek dlouhodobě stojí, protože získat stavební povolení – to není v moci smrtelníka.

Otázkou ale stále zůstává, jestli je skutečně urbanizace hlavního města tím správným řešením. Podle odborníků však s sebou nese spíše řadu nevýhod než výhod.

Zatíží to infrastrukturu, navíc nejsou ani peníze

Tím hlavním problémem, který může urbanizace přinést, je nadměrné zatížení infrastruktury, která už nyní doslova praská ve švech. Mluvíme však také o nadměrných nákladech, které by muselo hlavní město pokrýt. Jenže pravdou je, že už nyní má hlavní město opravdu napnutý rozpočet a musí se rozmýšlet, do čeho bude a do čeho naopak nebude investovat.

Urbanizace hlavního města je doslova synonymem nákladů. Musí se nejen zbudovat bytové jednotky, ale také kanalizace, čističky odpadních vod a další. Samozřejmě se musí místa obstarat dostatkem parkovacích míst, parků nebo musí být i peníze pro vybudování mateřských škol či základních škol.