Každý, kdo má na zahradě bazén, vám potvrdí, jak skvělé je v létě po práci přijít domů a skočit do vody. Abyste se však mohli těšit ze všech benefitů, které vám bazén nabízí, je třeba jej také dobře vybrat. Pojďte se podívat, na co je byste měli brát ohled při jeho pořízení a jaké výhody vám potom může přinést.

Nadzemní nebo zapuštěný?

Jako první si musíte rozmyslet a zvolit, jaký typ bazénu vlastně chcete. Na výběr máte z mnoha materiálů (nafukovací plast, beton, kov, folie, laminát …), tvarů (hranatý, kulatý, tvar L, zahnutý …) a především se musíte rozhodnout, zda chcete nadzemní nebo zapuštěný. Nadzemní venkovní bazén je přenosný, levnější a rychle postavený. Zapuštěný zase kvalitnější, odolnější a obvykle zpravidla ne příliš náročný na údržbu. Záleží jen na vás, jaké z výhod jednotlivých typů jsou pro vás důležitější.

Úprava vody

Pokud si chcete v létě svůj bazén užívat naplno, je třeba počítat v první řadě s tím, že o něj budete muset pečovat. To stojí peníze a také váš čas. Ve výsledku však získáte odměnu, která rozhodně stojí za to. Základem a samozřejmostí je dbát na to, aby bazén nebyl znečištěný. K tomu se jako prevence nejčastěji používá:

  • Kvalitní bazénová chemie
  • Filtrace vody
  • Vysavač stěn
  • A další doplňky jako například síťky pro vyndání nečistot

Nejlepší možností je kombinovat všechny způsoby čistění. Za zvážení stojí i další doplňky jako je například chlazení bazénu. Díky němu budete mít vodu osvěžující i za největšího horka. Naopak pro zahřání vám kromě regulátoru teploty může pomoci také kryt fungující na principu skleníku, který ještě zajistí ochranu před nečistotami, nebo správné umístění bazénu.

Umístění

Někdo nemá díky velikosti nebo obsazení zahrady příliš na výběr, kam bazén umístit, jiný si může vybrat. Každý by jej chtěl samozřejmě kousek od terasy, kde máte možnost vyjít ze dveří a ihned skočit do vody, ale je třeba hledět i na praktickou stránku věci. Ideálně jej nainstalujte na jižní stranu, kde svítí sluníčko po celý den. Bazénu by nemělo nic stínit a především by neměl být v blízkosti stromů – listy jej zbytečně znečišťují.

Velikost a hloubka

Při výběru rozměrů je základním kritériem velikost zahrady a pak samozřejmě také cena. Přemýšlejte, k čemu primárně chcete bazén využívat. Jestli jej plánujete pořídit jen pro ochlazení v horkých dnech, stačí menší rozměr. Ve velkém bazénu s dostatečnou hloubkou však lze i plavat, což je ideální relaxace, která vám navíc zlepší fyzickou kondici, ženám splní sen o získání ideální postavy a mužům spolu s již zmíněným chlazením zase pohyb v kombinaci se studenou vodou pomůže zvýšit testosteron v organismu. Pro aktivní pohyb je ideální hloubka od 1,2m, ale k plavání postačí i bazén 0,9m. U délky platí, že čím větší, tím lepší.