Silné magnety jsou ukryté všude okolo nás. Najdete je ve dvířkách ledničky, televizi, hifi,v motorech, hodně jich je schovaných v různých zařízeních auta. Magnetů je několik typů. Liší se podle vlastností, barvy, magnetické síly, složení i tvaru. Které základní trvalé magnety dnes existují a k čemu se vám mohou hodit? Zjistěte v článku.
Magnety podle typu
Nejznámější jsou magnety permanentní. To jsou takové, které magnetizují trvale a nepotřebují k tomu žádnou další energii. Existují ještě elektromagnety, které pro svoji funkci potřebují elektrickou energii. Dnes se ale budeme věnovat těm permanentním, trvalým magnetům, protože jsou nejdostupnější.
Permanentní magnety podle složení
Permanentní magnety bývají vyrobené z několika materiálů. Většinou vznikaly historicky po sobě, mají různou magnetickou sílu, odolnost i náročnost na výrobu.
Feritové černo-šedé magnety
Feritové magnety, známé také jako ferity, jsou z keramických oxidů, feritů. Mají šedočernou barvu. Patří k těm magneticky nejslabším, ale také nejlevnějším magnetům. Jsou odolné vůči korozi. Používají se například při výrobě reproduktorů.
Silnější a odolné AlNiCo a SmCo magnety
Mnohem silnější a zároveň odolné jsou AlNiCo magnety. Dnes z nich vyrábějí třeba známé dvojbarevné školní magnety a podkovy. Podobné jsou samarium-kobaltové SmCo magnety, jejichž největší výhodou je velká odolnost proti horku. Vydrží i teploty přes 500 °C. Oba dva tyto typy jsou však náročnější na výrobu a proto dražší než feritové magnety.
Neodymové magnety – nejsilnější magnety současnosti
Kvůli vysokým nákladům na výrobu AlNiCo a SmCo magnetů vědci hledali nový materiál. To se podařilo v roce 1984. Sloučili neodym, železo a bor a vznikly tak doposud magneticky nejsilnější permanentní magnety světa. Jejich výhodou je obrovská magnetická síla a nižší náklady na výrobu.
Neodymy, jak se těmto magnetům taky někdy říká, mají však i pár nevýhod. Jsou méně odolné horku než předchozí typy magnetů a také málo odolné povětrnostním vlivům. Proto je výrobci opatřují ochrannou vrstvou, například niklováním, zinkováním, zaléváním do pryskyřice či plastováním.
Černé, šedé, stříbrné, zlaté i barevné magnety
Feritové magnety bývají nejčastěji „přírodní“, bez povrchové úpravy. AlNiCo magnety na sobě mívají například barevný lak. Neodymové magnety pak mohou mít povrchovou barvu všelijakou. Nejčastěji bývají ponikované – stříbrné či pozinkované.
Avšak třeba magnetické kuličky stavebnice NeoCube jsou k dispozici i chromované, s vrstvou z černého chromu, pozlacené, postříbřené a opatřené mnoha barvami.
Magnety tak mohou mít barvu různou. Je však důležité, co se skrývá pod povrchovou vrstvou. Podle toho mají odlišnou magnetickou sílu.
Pár tipů využití jednotlivých typů magnetů
Závěrem zmiňujeme pár příkladů využití jednotlivých magnetů podle jejich složení:
Feritové magnety – magnetické fólie, magnetické pásky, samolepicí a trhací magnetické pásky na fotografie.
AlNiCo magnety – barevné školní magnety a podkovy.
SmCo magnety – speciální magnety pro využití ve vysokých teplotách.
Neodymové magnety – široké využití v průmyslu, výrobě, ve skladech, obchodech, pro reklamní účely, ale i jako magnetické držáky, nábytkové magnety, magnetické háčky, břemenové magnety, magnetické stavebnice NeoCube či pro lovce pokladů, vyznavače magnet fishingu.
Zjistěte o využití magnetů více na magnetickém blogu Unimagnet.cz