Pokud patříte mezi šťastné majitele zahrady, určitě ji nemáte pouze pro práci, ale také si v ní v klidu rádi posedíte. Ne vždy je však potřeba kupovat kompletní zahradní set. Někdy postačí pouze kvalitní zahradní lavičky.

Jak vybrat tu pravou?

Pokud si opravdu chceme na lavičce odpočinout, je potřeba, aby měla dostatečně dlouhou a širokou sedací plochu a opěrky pro ruce i záda.

Vzhledem k tomu, že v současné době nalezneme v nabídce nejen celou řadu různých materiálů, ale i dekorů a barev, může si každý opatřit takový typ lavičky, který bude ladit s atmosférou zahrady, případně i k dalším zahradním prvkům.

Plast, kov, dřevo, beton či kámen?

Každý materiál nabízí svému uživateli celou řadu výhod, je jen na nás, kterému z nich dáme přednost.

Plastová lavička je lehká, snadno ji přemístíme, je odolná vůči dešti. Není však příliš stabilní.

Především ve starších zahradách se můžeme setkat s lavičkami kamennými. Ty však povětšinou slouží již jen jako designový prvek, jež dolaďuje vzhled a atmosféru zahrady.

Alternativou jsou pak lavičky betonové, které jsou také velmi stabilní a odolné vůči vnějším vlivům, díky čemuž představují výhodnou investici pro každého. Betonové lavičky vytvářejí velmi zajímavé a elegantní zahradní prvky.

Kovové lavičky jsou vhodné jak do zahrady tak pro veřejná prostranství či prostory administrativní. Vhodně doplní jak interiér, tak i exteriér. Vybírat si můžete varianty elegantní, klasické nebo designově méně tradiční. Výhodou je, že je můžete velmi snadno ukotvit a také je lze doplnit o dřevěné či plastové prvky. Lavičky vyráběné z kovu jsou stabilní a odolné vůči vnějším vlivům i povětrnostním podmínkám. Vyrábějí se z osvědčených druhů materiálů a pro nátěr se využívají odolné barvy a laky.

Milovníci přírodních materiálů jisté uvítají nabídku laviček vyráběných ze dřeva.