Nekvalitní spánek ovlivňuje nejen náš den, ale působí i na náladu a naše pocity – cítíme se rozlámaní a nesví. Stává se vám, že i po několika hodinách spánku se cítíte jakoby jste ani nezamhouřili oči? Podívejme se, proč mnohdy nemůžete spát a jak tomu předcházet?

Proč je kvalitní spánek důležitý

Bez kvalitního spánku se nedá dlouho žít. Je klíčový pro náš metabolismus. Během spánku se celé tělo regeneruje. Při dlouhodobém nedostatku spánku, vás mohou začít trápit fyzické problémy – migrény či zvýšení krevního tlaku, pronásledované úzkostmi nebo depresemi. Vždy to začíná podobně: únava, vyčerpání a horší soustředění. Klíčovou součástí zdravého životního stylu je plnohodnotný hluboký spánek.

Řád je důležitý

Pravidelný režim tělo naučí, kdy je čas spánku a kdy se naopak vstává. Předejdete tak nekonečnému koukání do stropu při usínání. Optimální délka spánku u dospělého člověka je 8 hodin.

Udržujte se v kondici

Jako dětem nám bylo vtloukáno do hlavy, že pohyb je důležitý. Nejen, že se udržujeme v kondici, ale také nás pohybové aktivity unavují a my následně lépe spíme. Cvičení a posilování však nepraktikujte ve večerních hodinách. Mohlo by vás to naopak nabudit.

Žádný kofein a alkohol před spaním

Tělo vám opravdu nepoděkuje, když těsně před spaním zkonzumujete alkohol či kofeinový nápoj. Je to nejen povzbuzení, ale také další zátěž pro tělo. Alkohol vám sice pomůže usnout, ale přes noc vás bude provázet neustálé probouzení. Pro snadné usínání si zkuste uvařit bylinkový čaj.

Relaxace

Před tím, než se uložíte ke spánu, odložte všechny obrazovky – notebook, telefon i televizi. Dejte si dlouhou horkou sprchu nebo vanu plnou bublinek. Uvolníte se a tím pro vás bude usínání hračka. Sociální sítě vyměňte za knihu nebo audioknihu.

Nenechte okolí ovlivnit spánek

Kvalitní spánek se rovná kvalitní postel z masivu a správná matrace. Nepodceňuje teplotu v místnosti. Nejideálnější je kolem 20 °C. Než půjdete spát důkladně si pokoj vyvětrejte.

Ráno se budete probouzet už pouze s úsměvem na rtech!

Zdroj foto: www.freepik.com