Pokud chcete mít vaši podlahu dokonalou a elegantní, zajisté využijete některou z nabízených podlahových lišt. Vytvářejí elegantní přechod mezi podlahou a stěnou, můžete do nich ukrýt kabely nebo spojit dvě místnosti.

V současnosti můžeme vybírat z celé škály různých druhů podlah. Někteří z nás mají dokonce v každé místnosti podlahu jinou a někdy se tak stane, že v místech, kde se napojují různé druhy materiálů, mohou vzniknout drobné nerovnosti, které pomůžou skrýt právě podlahové lišty. Je to příjemné a velmi elegantní řešení.

Řadu zajímavostí naleznete i v magazínech o bydlení.

Druhy podlahových lišt

Vybírat můžete z široké nabídky různých tvarů i druhů materiálů. Podívejte se na některé z nich.

Soklové lišty pomáhají zakrýt nedokonalosti tam, kde se podlaha napojuje na zeď. Zakryjí štěrbiny v místech, kde podlaha úplně nedolehne ke zdi. Můžete za ně schovat kabely a pod podlahu se díky nim nedostane vlhkost.

Přechodové lišty jsou ideálním řešením v místech, kde se vyskytují nerovnosti mezi různými typy podlah. Zakryjí tak neestetický přechod a zároveň slouží jako bezpečnostní prvek – brání zakopnutí.

Schodové lišty plní hned několik různých funkcí. Chrání hrany schodů, lépe přidrží případné lino či koberec a některé mají i protiskluzový charakter.

Rohové lišty jsou ideálním pomocníkem v místech, kde se vytvářejí rohy – zdi, parapety, přechody mezi futry a zdí, kuchyňské linky. Brání pronikání vody do spár a pomáhají zakrýt drobné nedostatky.

Prohlédněte si také magazín pro ženy.

Jak vybrat tu správnou lištu?

Při výběru lišty je potřeba mít na paměti několik důležitých aspektů:

Účel – má lišta plnit pouze vizuální efekt či má mít funkci ochrannou?

Estetické hledisko – vzhledem k tomu, že lišta bude vidět, je potřeba ji sladit s interiérem, v němž bude umístěna.

Umístění – to udává tvar a druh lišty.

Materiál – výběr materiálu podřizujeme nejen funkci lišty, ale také interiéru.

Materiál podlahy – jiné lišty jsou vhodné na koberce, jiné na klasickou podlahu a jiné na podlahu plovoucí.

Způsob upevnění – lišty lze lepit nebo šroubovat. Druhá varianta je sice spolehlivější, ale nevratná neboť díky tomu poškodíte podlahu a lištu již nemůžete odstranit.