Kdybyste si spočítali, kolik času denně strávíte uvnitř budov, pravděpodobně by vás výsledek velmi překvapil. Mnohé studie uvádí, že jde až o 90 % a v průběhu zimy ještě o něco více. Důvod je prostý – budovy nám poskytují ochranu před chladem a rozmary počasí. Neměli bychom však zapomínat na výměnu vzduchu. A co vy, větráte?

Nedostatek čerstvého vzduchu nesvědčí člověku ani jeho obydlí. Negativní dopad na zdraví je přitom mnohem významnější, než si většina lidí připouští. Organismus nedokáže fungovat efektivně, dostavuje se pocit únavy a ztráta koncentrace. Pokud vám již delší dobu připadá, že se doma cítíte unaveně, a to i přesto, že odpočinkem trávíte spoustu času, příčinu hledejte ve „vydýchaném“ vzduchu.

Co se děje, když nevětráte?

Dlouhodobý pobyt v nevětrané místnosti není nijak příjemný. Vzduch je o poznání vlhčí, než kolik činí optimum (40 – 60 %) a často dochází k tvorbě plísní. Ve vlhkém prostředí si navíc libují roztoči, což odnáší lidé s alergiemi.

Další problém představuje zvýšená koncentrace oxidu uhličitého. Množství CO2 by nemělo překračovat 1500 ppm (jednotka vyjadřující počet částic dané látky na milion částic).

V interiéru bychom měli hlídat i koncentraci oxidu uhličitého (CO2) ve vzduchu, která by měla být do 1500 ppm. Ačkoliv jde o hraniční hodnotu, běžně lze naměřit koncentraci kolem 2000 až 2500 ppm.

Chlad jako daň za čerstvý vzduch?

Většina lidí zanedbává pravidelné větrání z finančních důvodů. Jednoduše je jim líto pouštět drahé teplo oknem – raději se smíří s nekvalitním prostředním. V případě dodržení určitých pravidel přitom únik tepelné energie nemusí být nijak výrazný. Zdaleka nejúspornější je však výměna vzduchu prostřednictvím moderní větrací jednotky.

Jak větrat, aby se vám lépe žilo?

Dodržujte tři základní pravidla: větrejte minimálně třikrát denně, a to krátce, ale intenzivně (okna otevřete dokořán na dobu cca 5 – 10 min). Přečtěte si o komínovém efektu a využívejte ho v praxi. Anebo investujte do rekuperační jednotky, která se postará o energeticky úspornou výměnu a ušetří vám starosti, čas i peníze.