Kuchyně je pracoviště, kde se tvoří, vaří jídlo a další poživatiny. S tím bychom měli počítat při jejím plánování a výstavbě, ale i při přestavbách. Bohužel se setkáváme s tím, že někteří odborníci, v našem případě i architekti, plánují něco, čemu nerozumí.
Například je obvyklé, že nesportovní architekt plánuje sportovní haly, ale pro nás je smutné, že nevařící architekt projektuje kuchyni. Výsledkem je sice pěkná, ale méně již účelná kuchyně. A jsme i u podlahy.
Základní výběr podlahy
Tady je na místě ono burcující úvodní slovo, že není vše zlato, co se třpytí. Časopisy a další reklamní materiály na nás chrlí stovky úžasných kuchyní z tvorby vrcholných architektů, ale nakonec zjistíme, že pro samotné vaření bylo a je nejlepší to, co měla naše babička. První pohled těch, kteří chtějí mít novou kuchyni, padne na materiály a nábytek, osvětlení, vybavení, a podlaha je někde v pozadí zájmu. Většina věcí v kuchyni se dá ale většinou snadno vyměnit, s podlahou je to již složitější.
Základní aspekty
Musíme si uvědomit, že při vaření v kuchyni se pohybujeme v domácí obuvi různé kvality a materiálů, ale i v ponožkách a také bosí. Proto by podlaha měla mít určité parametry, tedy neměla by studit, neměla by klouzat, měla by být snadno omyvatelná a značně odolná.
Něco k výběru
Jako možný materiál se nabízejí dlažba, kámen, korek, dřevo a laminát, tedy plovoucí podlahy. Podlahy jsou to krásné, ale pak stejně zjistíte, zejména po delším pobytu, že to chce něco měkčího, a pod nohy si dáte kobereček nebo běhoun. Ten má ale nevýhodu, že se brzo zašpiní od zbytků padajících na zem, který se asi těžko kdy vyvarujeme. Ale stačí ho dát do vany a propláchnout prudkým proudem ze sprchy a přejet kartáčem. Necháme ho pak okapat a vyschnout, a kobereček je zase jako nový. Proto se také nedoporučuje celou podlahu pokrýt kobercem, a když už máme menší, nepřirážet ho těsně ke kuchyňské lince, právě pro padající odřezky apod. Kobereček by neměl zásadně snadnou klouzat po podlaze, takže to chce pevnější materiál a větší rozměry, minimálně 1 x 0,5 metru.
Materiál na podlahu
Pokud máme pod nohama měkčící příjemnější a neklouzavý kobereček, pak už je skoro jedno, co je pod tím. Pak se doporučují materiály s malou náročností na údržbu a současně s vysokou odolností proti mechanickému poškození. Odolná by měla být i proti olejům a dalším tekutinám, a to včetně chemických přípravků. Proto jsou vhodné dlažba a kámen, ale také vysokozátěžový laminát, který je ale finančně náročnější.
Dlažba se dá koupit v mnoha provedení a barevné a vzorové škále. Kamenná podlaha je znakem luxusu, ale kameny by měly být broušené a s leskem, doporučuje se však při každodenním kuchyňském provozu tuto podlahu impregnovat přípravkem, který zabraňuje vsakování vlhkosti a mastnoty. Umělý kámen je také dobrou alternativou, a navíc nabízí výrazně širší barevnou škálu. Všechny uvedené materiály mají ale jednu nevýhodu, protože působí chladně, opticky, a také pro menší tepelnou absorpci. Proto se častěji používá korek, linoleum, kaučuk, laminát a jiné PVC, které působí již tepleji, ale na druhé straně vyžadují větší péči a čistotu.