Zařídit si v dnešní době trvalý pobyt není vůbec nic složitého. I přes to, že zákon upravující trvalý pobyt je starý již čtrnáct let, pořád mezi lidmi kolují často mylné informace ohledem jeho přihlášení. Můžu si přihlásit trvalý pobyt, když jsem v nájmu? Či jen na chatě? Tohle jsou snad ty nejčastější otázky, které v ohledu na tuto tématiku slýcháme. Pojďme se podívat na ty nejčastější dotazy a hlavní milníky této problematiky.
Kam je tedy možno si trvalý pobyt přihlásit?
Zákon o evidenci obyvatel přesně určuje, za jakých podmínek si může občas svůj trvalý pobyt přihlásit. Obecně můžete mít pouze jedno místo trvalého pobytu, a to v objektu, který je určen k bydlení či rekreaci. Takže i na zkolaudované chatě, jež má své číslo popisné.
Mám nějaké povinnosti k městu, kam si trvalý pobyt přihlásím?
K objektu, ve kterém si přihlásíte trvalé bydliště či k jeho vlastníkovi vám samozřejmě žádná povinnost nevzniká, nicméně máte svá práva a povinnostmi k obci, jako například hrazení popelnic či máte volební právo.
Přihlášení k pobytu v pronajatém bytě – potřebuji souhlas majitele?
Pro přihlášení k pobytu v tomto případě vás polně postačí pouze platná nájemní smlouva, ve které ale nesmí být uvedeno, že si pronajímatel tento krok výslovně nepřeje. Jinak jeho souhlas potřeba není. Nicméně po vašem přehlášení bude pronajímatel úřadem písemně obeznámen, že došlo k této změně.
Jak je to s poplatky za přihlášení k trvalému pobytu?
Nemusíte se bát, že budete z bankomatu tahat tisíce. Zaplatíte pouze symbolický poplatek 50,-. Pokud jste osoba mladší 15 let, jste od tohoto poplatku samozřejmě osvobozena.
A co přechodný pobyt?
Tento pojem je dnes již minulostí, přechodné pobyty byly již dříve zrušeny. Systém evidence takový typ pobytu nemá ani ve své nabídce.