Sauna je po mnohá staletí považována za jednu z nejlepších odpočinkových místností na světě. Staří Římané moc dobře věděli, co všechno sauna přináší a brali ji, jako místo pro dobré společenské setkání. Víme to i my, i když to ve střední Evropě za moc společenské nepovažujeme. Finsko je země, kde se sauna nachází v každém druhém domě a i tady mají vžito, že pokud chceš uzavřít obchod, potkat se s přáteli, popovídat si se sourozenci, běž do sauny.

Sauna a její pozitivní účinky

Pokud máme například problémy s pletí a chceme vypadat skvěle, sauna je vhodným řešením pro ty, co nemohou užívat léky a chtějí jen přírodní léčbu. V sauně se pokožka zahřeje až na 40 stupňů Celsia. Vylučovaný pot je v podstatě určitá ochrana před přehřátím. Současně se toxiny a všechny nečistoty z kůže vylučují z těla a mazové žlázy se tak odblokují, což podporuje odstranění přebytečného kožního mazu. Lidé s akné by si ale také měli uvědomit, že sauna není na lékařský předpis nebo jako zázračná místnost. Sauna má pozitivní účinky na více místech našeho těla, a tak můžeme při jejím pravidelném užívání být zdravější a krásnější.

A co naše zdraví

Každodenní shon a stres, únava nebo špatná životospráva nás mohou dohnat k určitým zdravotním problémům. Sauna nabízí několik možností, které se jistě našemu tělu budou zamlouvat. A nezapomínejme, že pokud bude spokojené naše tělo, budeme spokojeni také my. Sauna je vhodným odpočinkovým místem, které nás dokonale uvolní a uklidní také naši duši i mysl.

Pravidelným saunováním porazíme všechna virová onemocnění a posílíme tak naši imunitu a obranyschopnost. Sauna je také vhodná pro lidi s revmatickými potížemi, je skvělá pro náš krevní oběh, cévy a uvolní naše dýchací cesty. Pozor by si ovšem měli dát ti, kteří trpí například kardiovaskulárním onemocněním, není to zrovna nejvhodnější odpočinek a relaxace. Navíc sauna prospívá i jedincům, kteří se snaží zhubnout.

Saunování prospívá i sportovcům

Jestliže je sauna blahodárná pro naše zdraví, je také dokonalým uvolněním pro naše svaly v případě, že sportujeme. Zejména pokud jde o vytrvalostní sporty, jako je běh nebo silové sporty, jako například vzpírání či kulturistika. Proto jsou sauny také součástí mnoha sportovních center a wellness center. Sauna má ale také pozitivní účinky při rekonvalescenci poúrazových nebo pooperačních stavů.

Princip saunování

V sauně je teplota obvykle okolo 80 až 110 stupni Celsia. Jde zejména o suchý horký vzduch, při kterém se otevírají póry a tím se uvolňují veškeré škodlivé látky. Pocení tomu navíc trochu napomáhá a z těla jdou pryč veškeré toxiny, které se v našem těle nahromadily. Tělo se dokonale uvolní a relaxuje. Naše šedá kúra mozková vypne a mezi čtyřmi stěnami nemusíme na nic myslet, nic řešit a nic vymýšlet. Naše psychická stránka bude o něco pevnější a stabilnější a ta zdravotní zase silnější a vitálnější. Po skvělém ohřevu našeho těla následuje prudké ochlazení, které podstoupíme například pod studenou sprchou nebo v přichystaném bazénu.

Domácí sauna

Jestliže tedy toužíme po domácí sauně, která nám splní vše, co od ní vlastně očekáváme, máme několik možností, jak si ji pořídit. V první řadě si musíme ujasnit, zda chceme mít saunu od profesionální firmy nebo si saunu postavíme svépomocí.

Sauna svépomocí je pak samozřejmě chloubou majitele. Musíme ovšem počítat s nějakými náklady a také musíme myslet na správnou a dostatečnou izolaci. K té je vhodná klasická minerální vata nebo vata čedičová, které se také říká kamenná. Pokud tuto důležitou fázi stavby sauny podceníme, může se stát, že nám vzniknou daleko větší náklady na její opravu a na vyhřívání.

Sauna na míru

O této variantě můžeme uvažovat v případě, že máme například v domě dokonalé místo právě pro domácí saunu. A může to být i atypický prostor. Využije se zde každé místo. O tuto službu ovšem požádejme odbornou firmu, která má zkušenosti a mnohaletou praxi. Můžeme vybírat ze široké nabídky firem, kterou nám trh nabízí. Saunu si můžeme vybrat i podle materiálu, ze kterého je postavena. Klasické dřevo je smrk, ale můžeme mít saunu i kanadské jedle nebo cedru. Vybavení sauny lze provézt například z lipového dřeva. Je totiž skoro bezsukové.

Sauna je tedy dnes vhodným doplněním našeho bydlení. Máme tak vše pod kontrolou a saunování si můžeme užít kdykoliv nás napadne. Máme své soukromí a pozvat můžeme i své přátele. Sauna není totiž jen místo pro odpočinek, ale je to i místo pro společenské setkání.