Mít vodotrysk patřilo k zahradnímu zařízení, které bylo vyhrazeno v minulosti šlechtě, případně pěkně zazobaným pracháčům. Ono totiž nešlo jen o nějakou kamennou nádobu a trysku, ale zejména o tlakový přívod vody, aby mohla tryskat do výšky.

Dnes najdeme různé vodotrysky a fontány i na náměstích, v městských parcích, ale chceme je mít i ve vlastní zahradě. Mít vodotrysk už není tak složité, jako dříve, a vůbec v tom nejsou velké finance, a dokonce ani nemusíme mít na zahradě potůček či jiný přírodní zdroj vody.

Vodotrysk rychle a levně

Jednoduchý vodotrysk můžeme mít skutečně bez velikých finančních nákladů. Stačí vyhloubit jámu pro bazének, pokud ho ještě nemáme. Pak do něho zapustíme velkou nádobu, případně potáhneme jeho dno nepropustnou fólií. Na dno se umístí čerpadlo s filtrem a na jeho svislý výtok nasadíme trubku tak, aby její horní okraj byl v úrovni hladiny, případně i výše. Problém s přívodem elektrického proudu vyřešíme tak, že pro těsnost jezírka nebudeme do něho dělat žádný otvor, ale kabel zamaskovaně vedeme přes okraj. Na konec trubky se nasadí tryska, a máme vodotrysk hotový. Pak se jen budeme zamýšlet, jakou mu dáme úpravu. Jednoduchý vodotrysk má jeden na hladinu kolmý proud vody, ale můžeme mít trysku s více otvory a více proudy, případně se mohou točit a podobně. Voda může dopadat na hladinu volně, ale můžeme ji zakrýt mřížkou a na té mřížce lze třeba vytvořit z pěkných kamenů skalku. Tady se obrazotvornosti a fantazii meze nekladou. Trysku lze také upravit tak, že bude vycházet z pěkného kamene či sošky.

Technika pro vodotrysk

Pro vodotrysk je důležité, kolik v něm proudí vody a pod jakým tlakem. Tlak můžeme regulovat třeba změnou průtokového otvoru, ale zejména silou čerpadla. Jeho výkon můžeme trochu zlepšit tím, že čerpadlo umístíme co nejblíže vodotrysku.

Pokud máme rádi klasiku a vodotrysk nechceme budovat daleko od budovy, můžeme si vyrobit vodotrysk po staru. V patře umístíme nádrž, kterou spojíme pevnou hadicí s tryskou. Zpětně pak čerpáme vodu do nádrže, ale pak by měla mít hadice větší průměr, než hadice s vodou stékající. Pokud máme vodu zadarmo, můžeme si odpustit zpětné čerpání, ale to bude asi přepych jen malé hrstky lidí.

Můžeme si také pořídit fontánu, kde voda nebude tryskat nahoru, ale třeba vodorovně. Pro fontánu se můžeme inspirovat na historických stavbách.

Umístění vodotrysku

Pokud nemáme fontánu, kterou můžeme umístit přímo na stěnu domu, měl by mít vodotrysk kolem sebe dostatek volného prostoru. Není to jen pro dostatečný efekt, ale musíme pamatovat na to, že prudký vítr bude vodu z vodotrysku roznášet poměrně daleko, i třeba dál jak deset metrů. To je extrémní situace, ale přesto některá pravidla bychom měli dodržovat. Praxe asi bude, že čím vyšší vodotrysk, tím musíme mít upravený větší prostor kolem něho. Voda by neměla dopadat na okolní měkký terén, protože by ho vymlela a splachovala by hlínu do bazénku. Další část vody by se vsakovala, takže by nám v jezírku rychle ubývala. Obdobně voda mizí, když použijeme trysku vytvářející mlhu (mlžič). Tuto vodní mlhu totiž unese mimo vodotrysk i slabý vánek. Lze to samozřejmě vyřešit plynulý přívodem vody k doplnění, ale není to dobré. Pak by se nám půda v okolí rozmáčela, proto tomu musíme v co největší míře zabránit.

Čerpadla

Abychom zajistili skutečný efekt vodotrysku, měli bychom si pořídit vysokotlaké čerpadlo. Ta jsou ve dvou druzích, ponorná, která je také chladí. Existují i povrchová čerpadla, která bývají i výkonnější, ovšem jsou hlučnější a mají i složitější instalaci.

Pokud budeme chtít, aby čerpadlo pracovalo stále, je třeba mít u něho tzv. tepelnou pojistkou. Ta pak zamezí, že by se motor přehřál. Když by k tomu mělo dojít, samy čerpadlo vypnou, a to se zpět ochladí.