Průmyslová výroba je těžký byznys. Doslova. Manipulace s nadměrnými břemeny není snadná a těžko si představíme dobu, kdy nebyly k dispozici důmyslné nástroje, jako jsou mostové jeřáby. Právě tento propracovaný stroj pomáhá při průmyslové výrobě s manipulací nadměrných a těžkých nákladů, součástek a jiných břemen.

Efektivní využití mostového jeřábu napomáhá k vyšší produktivitě při celkovém snížení nákladů.

Evoluce mostového jeřábu

Mostové jeřáby nebyly první na světě. První jeřáb je klasického typu – věž. Nejčastěji se s ním setkáte na stavbě při pracích na výškových budovách. Jeho robustní konstrukce a dlouhá ramena umožňují bezpečně manipulovat s nákladem i v několika desítkách metrů nad zemí. Dalším typem jsou mostové jeřáby, které nejsou mezi širokou veřejností a mnohdy ani průmyslovými magnáty příliš známé.

K čemu slouží mostový jeřáb

Důmyslný stroj slouží pro usnadnění manipulace v průmyslových halách a ve výrobnách, kde se manipuluje s velkým a těžkým břemenem. Díky vysoké stabilitě, flexibilitě a několika funkcím zvládne jeřáb zvedat maximální váhy, bez ztráty stability a kontroly nad nákladem.

Výhodou mostového jeřábu je jeho variabilita. Nejčastěji se setkáme s nastavením do vodorovného směru, kdy se manipuluje s nákladem dopředu a dozadu. Mostový jeřáb je však možné upravit i do svislé podoby a teda manipulovat s nákladem nahoru a dolů. Existuje i rozšíření, které umožňuje manipulaci s nákladem do oblouku.

Břemena jsou zvedána za pomoci řetězového nebo lanového kladkostroje. Veškerá manipulace probíhá z jeřábní kabiny nebo za pomoci dálkového ovladače. Manipulace a ovládání jeřábu je velmi jednoduchá a proškolení zabere jen několik hodin teorie a praxe.

Mostové jeřáby jsou často opomíjené, ale patří mezi průmyslové stroje, které usnadňují a zefektivňují celý proces výroby.