Odřené koleno vašeho potomka, říznutí nožem, puchýře, ale také rýma, průjem, spáleniny, to jsou vše lehká poranění či onemocnění, které doma hravě zvládnete.

Tedy v případě, že máte správně vybavenou domácí lékárničku.

Co v ní nesmí chybět?

Tak především klasické věci, jako náplasti s polštářkem i bez, hydrofilní obinadlo, škrtidlo, gázové čtverce, teploměr, pinzeta, nůžky, kapátko, oční vanička, škrtidlo, rukavice a zavírací špendlík. To jsou všechno věci, kterými zaléčíte drobná poranění.

Když přijde bolest

Po ruce bychom měli mít i přípravky, jež vám pomohou od bolesti, která občas postihne každého, ať už se jedná o bolest hlavy, zubů, svalů, kloubů atd. Pak je dobré sáhnout po lécích, které bolest utiší čili by vám v lékárničce neměl scházet Ibalgin, Paralen, Valetol, pro děti pak sirup Paralen či Panadol Baby.

Rýmička, kašel, bolest v krku

Znáte to, jaké to je, když pány tvorstva postihne tak závažné onemocnění, jako je rýmička, i na tu bychom měli být doma připraveni, stejně tak jako na běžné nachlazení, kašel, bolesti v krku. Je dobré tak mít nosní kapky, třeba Nasivin, Olynth či mořská voda, na kašel pak šumivé tablety ACC nebo pro děti pak sirupy Mucoplant a Ambrosan. Na bolest v krku doporučujeme použít Florsamin, kloktadlo na přírodní bázi.

Průjem či zácpa

Průjem či zácpa jsou velmi nepříjemné projevy a pokud nemají nějakou vážnější příčinu, zvládnete je sami. I s těmito projevy byste si měli poradit sami, pokud nemají nějakou vážnější příčinu. Postačit by vám měl Gutalax nebo Fenolax na zácpu, pro děti glycerinové čípky. Na průjem je vhodné živočišné uhlí, Endiaron, pro děti Smecta.

Myslete na dezinfekci

U drobných poranění, které zaléčíte sami, nikdy nezapomeňte na dezinfekci rány i jejího okolí. Proto do vaší lékárničky přibalte např. Septonex, peroxid vodíku, Jodisol. Pro děti je pak vhodnou volbou Betadine, protože neštípe a nepálí.

Zvládnete i lehké popáleniny a štípance

Na popáleniny je vhodné mít gely a masti s obsahem aloe, heřmánku, třezalky nebo měsíčku. Určitě by neměla chybět panthenolová pěna, která zároveň příjemně chladí.

Při štípance od komárů a dalšího hmyzu, bodnutí včel či vos je vhodné použít Fenistil gel, Zyrtec nebo Zodac.

Výplach očí

Musíte-li řešit zánět spojivek či smetí v oku, pak sáhněte do lékárničky např. pro tříprocentní borovou vodu nebo po kapkách Ophthalmo-Septonex. Obojí je vhodné i pro děti.

Pozor na prošlé léky

Lékárničku umístěte nejlépe do uzamykatelné skříňky, aby k ní nemohly děti. Důrazně upozorňujeme na to, abyste minimálně 2x ročně provedli kontrolu obsahu lékárniček a prošlé léky vyřadili a odnesli je do lékárny. Rovněž pozorně čtěte příbalové letáky a způsob dávkování, hlavně pak u malých dětí.

Náš tip – HemaGel

V lékárničce by vám rozhodně neměl chybět HemaGel. To je skutečný přeborník. Gel představuje unikátní řešení hojení ran jak akutních (řezné rány, odřeniny, popáleniny 1. a 2. stupně, drobná poranění), tak i chronický ran, jako jsou bércové vředy, diabetické nohy, proleženiny, pooperační a jiné poškození kůže. Zajišťuje vlhkost při léčbě ran, zabraňuje tvorbě strupů, a tím pomáhá urychlovat proces hojení. Dokáže také snížit bolestivost ran.