Masožravé rostliny nejsou jen fantazií filmařů, kteří natočili známý film Adéla ještě nevečeřela. Jsou to skutečné rostliny, které pocházejí z teplých krajin, ale můžete je pěstovat i v domácích podmínkách.

Působí velice dekorativně, zajímavě a do vašeho pokoje vnesou kousek nespoutané přírody. Atraktivní jsou zejména tím, že disponují nejrůznějšími důmyslnými pastmi, do kterých chytají mouchy a jiný malý hmyz.

Nákup masožravek

Masožravek je několik druhů, jako například mucholapka, rosnatka, láčkovka či jiné. Výběr závisí na vkusu a také na klimatických podmínkách v bytě.

Při nákupu si rostlinu důkladně prohlédněte a zkontrolujte hlavně, zda není přischlá. Všimněte si také, na jakém místě jsou masožravky v obchodě umístěné. Vyžadují totiž maximum světla, jinak povadají a jsou oslabené. Kromě vzhledu je podstatná jejich odolnost. Mnoho masožravek se k nám dováží z holandských pěstíren. Sice jsou levné i pěkně vypadají, ale nejsou příliš odolné, jelikož jsou pěstovány ve vytápěných sklenících zaručujících rychlý růst a tudíž pak špatně snášejí změnu prostředí. Proto raději kupujte od českých pěstitelů, kteří prodávají masožravky přizpůsobivé pro domácí pěstování.

Proč se živí hmyzem

Důvodem jejich schopnosti „požírat živočichy“ je skutečnost, že tyto rostliny rostou na půdách chudých na živiny (rašeliniště, mokřady, slatiny apd.) Jsou sice stejně jako jiné rostliny schopné fotosyntézy a živiny získávat z půdy. Nedostatek živin, především dusíku a fosforu proto vyrovnávají „konzumací“ hmyzu.

Jak o masožravku pečovat

Pokud mají přiměřený přísun kořisti rostou rychleji a bohatěji kvetou. Je však třeba brát v úvahu, že živočišná kořist je pouze doplňkem jejich stravy, asi jako když lidé užívají vitamíny. Pokud bychom masožravku přikrmovali hmyzem sami, zaplnily by se všechny pasti a rostlina by kořist nestačila rozložit. Zahnívající hmyz by tak rostlinu poškodil. Běžná doba trávení kořisti se pohybuje od několika hodin až do dvou týdnů. Proto není potřeba masožravky krmit, svou potravu si obstarají samy. Stačí udržovat zvýšenou vlhkost vzduchu v pokoji, například pomocí velkého podnosu s vodou, na nějž se umístí několik masožravých květin vedle sebe.