Kámen, to nejsou jen skály nebo štěrk na stavbu silnic, ale také nádherná přírodní okrasa zahrad, se kterou si můžete pohrát dle vaší fantazie.

Důležité je si uvědomit a rozhodnout se, za jakým účelem kámen do zahrady umístíte a podle toho zvolit i typ kamene.

Účel kamene

Kámen do zahrady se vkládá z několika důvodů, především se jedná o okrasný originální prvek. Ten může být uložený sólo nebo ve skupině a vytvořit tak oblíbené skalky.

Rovněž kámen lze použít jako stavební materiál, kdy se jím vyplní různé plochy a cestičky, staví se z něho opěrné zídky, využívá se jako tzv. šlapáky, případně jako obkladový materiál.

Druhy kamenů

Při výběru kamene platí základní zásada – vybraný kámen na zahradu a jeho uložení by ve finále mělo působit tak, jako by tam onen kámen byl odjakživa. Ideální je používat kameny, jež se vyskytují v okolní krajině a takové, které se hodí do stylu zahrady.

Pro skalky vybírejte členité kameny různých velikostí, jež rozsadíte na svahu či vyvýšeném místě a doplníte je skalničkami.

Na cestičky, suťové záhony, tzv. suchý potok a či místo mulčovací kůry můžete použít štěrk, kačírek nebo drť.

Často se kámen využívá jako tzv. šlapáky v trávě, tady použijte především břidlici, pískovec nebo čedič.

Moderní jsou gabiony

Stále častěji se v zahradách objevují gabiony, což jsou drátokamenné zídky, kterou jsou opěrné, ale i okrasné, vytváří se z nich lavičky, ploty atd. Gabiony vznikají tak, že do drátěné konstrukce, která je vytvořena z antikorozně svařované sítě a je spojena pozinkovanými spirálami se sype kamenná vyplň. Na pohledovou stěnu se ručně vyskládají větší zajímavější kameny a meziprostory se vysypou kameny menšími.

Kámen a voda

Nejoblíbenější využití kamene je ve spojení s vodou a rostlinami a vytvoření různých jezírek, potůčků, fontánek. Je to efektní, nádherné propojení. I zde je velmi důležité vybrat vhodný typ kamene, takže k jezírku se využívají valouny, kačírek, na kaskády a vodopády zase především plochý kámen.

Připravte si peněženku

Pokud nevlastníte kamenolom, pak si připravte peněženku, neboť ozdobit si zahradu kameny je poměrně nákladnou záležitostí. A nejen to. Rovněž musíte počítat s tím, že když budete stěhovat kámen do zahrady, ve většině případů budete potřebovat nakladač a menší jeřáb, pro jeho uložení, pokud se jedná o větší solitérní kámen.

I když máte o uložení kamene svoji představu, neuškodí vám, pokud se neporadíte s odborníkem, který by měl rovněž dohlédnout i na usazení kamene.