Jednorázové dětské pleny využívají všechny maminky po celém světě, jejich spotřeba je obrovská, což samozřejmě není ani trošku ekologické. Navíc jsou jednorázové pleny i finančně nákladné. Jejich používání je ovšem jednoduché a maminkám usnadňují péči o dítě. Látkové pleny se ale i tak zase stávají oblíbenými. Řada maminek se k nim vrací a má to své důvody.

Látkové pleny jsou dnes úplně jiné

Když se na trh dostaly v 90. letech jednorázové plenky, všechny maminky si oddechly. Látkové pleny se totiž musely vyvařovat, žehlit, což bylo časově hodně náročné. Jednorázové plenky oproti tomu stačilo zabalit a vyhodit, takže maminky najednou šetřily čas a měly méně práce. Dnešní látkové pleny ale nejsou stejné, jako bývaly kdysi.

Naopak, jejich údržba je mnohem jednodušší, dají se prát v pračce už na šedesát stupňů a není je potřeba vyvařovat ani žehlit. Navíc stačí koupit několik kusů, což je finančně přijatelnější než nákup plen jednorázových. Látkové plenky lze používat opakovaně, mohou je dědit i sourozenci, tak se dá ušetřit ještě více peněz.

Z čeho se látkové pleny vyrábějí?

Látkové pleny jsou také mnohem lépe snášeny. Dětská pokožka je jemná a citlivé, z jednorázových plen velmi často vznikají nepříjemné opruzeniny. Látkové pleny se ale vyrábějí nejčastěji z přírodních materiálů, které patří mezi obnovitelné zdroje, takže i z ekologického hlediska jsou mnohem výhodnější a lepší. Na výrobu látkových plen se nejčastěji používá bavlna, vlna, bambus nebo konopí. Mnohem méně se pak objevují nejen opruzeniny, ale i alergické reakce. Je však potřeba látkové plenky často měnit.

Různé velikosti i vzory

Mezi další výhody látkových plen patří i to, že dnes jsou mnohem hezčí a veselejší, než bývaly dříve. Lze si vybrat z různých velikostí, tak aby dětem dobře padly, vyrábí se i velká škála barev a dětských vzorů. Pod oblečení skvěle padnou, jsou pohodlné, a kromě klasických plen se vyrábí i plenkové kalhotky.

Látkové plenky jsou v mnoha ohledech výhodnější, lze je také střídat s plenkami jednorázovými, které jsou vhodnější například během cestování.

Zdroj foto: www.freepik.com