Především musí velikost psí boudy odpovídat psímu plemeni. Vnitřní prostor musí psovi skýtat pohodlí a možnost se otáčet.

Psí boudu si pochopitelně můžete pořídit v obchodě, ovšem průměrně zručný kutil to hravě zvládne sám.

Jaký materiál použít

Samozřejmě použijeme dřevo, zpravidla smrková či borovicová prkna a hranoly. Na vnitřní stranu boudy jsou pak nejlepší OSB desky, a to z praktického hlediska vzhledem k čištění a dezinfekci. Tyto desky mají velice dlouhou životnost a nemusíte se obávat ani uvolňování formaldehydu, neboť jeho koncentrace je naprosto mizivá a nepůsobí problémy ani těm nejcitlivějším psím jedincům.

Jak na to

Základnu a stojiny zhotovíme z dřevěných hranolů a pokud budeme boudu zateplovat, počítejme s většími rozměry. Na povrch, střechu i vnitřní stěny použijeme OSB desky či jiný vhodný materiál. Pro spojování hranolů je dobré použít kovové úhelníky a vruty do dřeva. Na přední stěnu si narýsujeme potřebnou velikost vstupu, který vyřízneme přímočarou pilou. Střechu uděláme pevnou, neboť většina psů na ní s oblibou polehává. Proto se vyvarujeme jejího oplechování, neboť plech se v létě na slunci rozpálí a pes by se popálil. Je dobré vchod oddělit od vnitřního prostoru, aby na psa nefoukalo.

Všechny ostré hrany je třeba obrousit a překontrolovat, zda někde nevyčnívá hřebík či vrut, hlavně uvnitř boudy, aby se pes nezranil.

Zateplení

Rozhodně je lepší, když psí boudu zateplíme, zvláště pokud necháváme psa venku i přes zimní období. Tradičním zateplovacím materiálem je polystyren. Největší zima je od země, takže dobře odizolujeme hlavně podlahu, nejlépe silným polystyrénem.

Podestýlka

Zapomeňte na staré deky, koberce či matrace, které do sebe natahují vlhkost. Lepší je sláma či hobliny z truhlárny, ovšem také to není ideální, protože je pes rozhrabe a postupně vytahá z boudy ven. Jako nejlepší podestýlka se jeví dřevitá vlna, kterou zakoupíte ve Zverimexu nebo v e-shopu.

Dřevitá vlna je produkt vzniklý při hoblování špalíků měkkého dřeva bez přidávání jakékoliv chemie. Je to tedy 100 % přírodní produkt udržující organismus psa v teple, odvádí vlhkost, nepráší, dlouho vydrží, pro psa je příjemná, drží teplo a navíc dřevitou vlnu psi nepojídají.