Mít kde hlavu složit je nezbytnou podmínkou života. Nemusíte vlastnit nemovitost, stačí ji pronajmout a vytvořit si v ní svůj domov. I v pronajatém bytě se může dobře bydlet, když si ho zařídíte k obrazu svému. Co by určitě nemělo chybět v interiéru, kterému vévodí venkovský styl?

Přírodní materiály v hlavní roli

Rustikální neboli venkovský styl bydlení je stále populární. Je tomu tak nepochybně proto, že nabízí útulnější a domáčtější atmosféru než industriální styl, kterému vládne kov, sklo nebo beton. Tyto materiály působí na někoho příliš chladně a neosobně, a v takto zařízeném bytě by se necítil dobře.

Venkovskému stylu, například Provence, sluší přírodní materiály – dřevo, kámen, bavlněné a lněné textilie, a to v romantickém designu. Zapomeňte proto na geometrické vzory a vybírejte závěsy, ubrusy a povlaky na polštáře s motivy drobných kvítků i větších květů. Na komodě se bude hezky vyjímat keramická dekorační mísa s ovocem a nad ní obraz se zátiším.

Jaký nábytek do interiéru ve venkovském stylu

Volba vhodného nábytku je velmi důležitá. V případě rustikálního stylu byste měli vsadit na masivní dřevo ve světlejších odstínech. Volit lze smrk, borovici, dub i buk. Z nich naši předkové v minulosti nábytek z masivu vyráběli. Nemusíte se ale bát vybrat nábytek z teaku a celý interiér ladit třeba do stylu italského venkova. Zde najde uplatnění i ratanový nábytek – třeba v podobě sedací soupravy s měkkými podsedáky z květované bavlny.

Osvětlení rustikálního interiéru

Více než kde jinde se v bytě v rustikálním stylu setkáte se stolními i stojacími lampami ze dřeva, s malovanými skleněnými, porcelánovými nebo látkovými stínidly ve světlých barvách i se závěsnými lustry ze dřeva nebo kovu v černém či mosazném provedení. V tomto interiéru by moderní bodová světla působila nepatřičně a celkový dojem rušila.

Obklady z cihel i z kamene

Do venkovského stylu se hodí pořídit si obložení stěn z cihel nebo přírodního kamene. Nemusíte samozřejmě obkládat celou zeď, stačí jen menší kousek u krbových kamen nebo krbu, který bude dominantou v místnosti – v jídelně, kuchyni či obývacím pokoji. Vedle kamen postavte koš s palivovým dřívím, případně dřevěné brikety, aby byla domácí atmosféra dokonalá.

Co se vám nejvíce na venkovském stylu líbí?

Zdroj foto: www.freepik.com