Milujete vůni vánočního cukroví jako my? Ten nám velice známý vánoční čas, kdy se všichni chystají na očekávané Vánoční svátky. Shánějí se různé dárky, kupuje se vánoční stromeček, na který jsou třeba vánoční ozdoby a krásné světelné vánoční řetězy v provedení LED, do oken pěkné osvětlení a pár světelných řetězů i na dům a vánoční atmosféra je tu hned.

Vůně pečeného vánočního cukroví pak krásně provoní celý domov a vytvoří vánoční pohodu. Mnohdy máme chuť sníst to čerstvé cukroví ještě dříve, než nastane Štědrý den. Víte, kde má tato vánoční dobrota své kořeny?

Tradice vánočního cukroví

Tradice vánočního cukroví sahá až do 16. století a přišli s ní Pohané, nikoliv Křesťané. Přetrvala ale do dnes. Vzhledem k dřívějším zvykům se vánoční cukroví peklo hlavně proto, že díky své tajemné a čarovné schopnosti chránilo celou rodinu, domácí zvířata, ale i dům před nebezpečnými temnými silami. Na vánoční cukroví se váže pak celá řada jiných rituálů, mýtů a pověr. Vánoční cukroví mělo mocnou sílu a lidé se kdysi domnívali, že je opravdu ochrání a proto si na něm dávali hodně záležet. Vykrajovali z těsta různá zvířátka, která symbolizovala jejich domácí zvířata ve chlévě, kolečka zase byla symbolem slunce a často z těsta tvarovali i kuličky. Cukroví se pak věšelo na ovocné stromy, aby v příštím roce plodilo hodně ovoce, na domy, aby se v nich drželo celý rok štěstí a na chlévy, aby zvířata dobře prospívala. Zbylé vánoční cukroví se pak rozdalo mezi příbuzné.

Když si zdobíme domovy

Vánoce bez tradic nejsou prostě to pravé. Bramborový salát a kapr musí být na stole stejně jako vánoční cukroví. Světelné vánoční dekorace velmi efektně zkrášlí váš dům a zahradu. Všechna ta vánoční výzdoba bytu či domu navodí tu pravou vánoční atmosféru. Kouzelnou vánoční náladu ve tmě, kde bude každá zářící žárovečka vzbuzovat radost, vám zajistí krásné světelné vánoční řetězy v provedení LED. Výběr z různých světelných řešení je velký. Vánoční osvětlení se dělí na to vhodné pro vnější i vnitřní podmínky, tedy do interiérů a exteriérů. Vše je dobře popsáno jako stupeň krytí nebo IP. Výrobky s označením IP20 jsou určeny pro použití vevnitř a v suchých prostorách. Výrobky s označením IP44 je možné použít i v exteriérových podmínkách.