Zakládáte si na absolutní čistotě vašeho domova a máte rádi, když je vše na svém místě a perfektně čisté. Nejsložitější na čištění a údržbu jsou bezpochyby podlahy. Ty jsou nejvíce namáhanou součástí vybavení domácností.

Plovoucí podlahy, dlažby nebo linolea se čistí ještě poměrně snadno. Velkým oříškem je ovšem údržba koberců. Jak o ně správně pečovat, aby vydržely co nejdéle v nejlepší kondici?

Vysávání nestačí

Klasickým domácím vysavačem se dobře odstraní jen povrchový prach. I když vysáváte denně, prach se neustálým chozením zašlape hluboko do struktury vláken. Prach usazený ve vláknech koberce zůstává uvnitř a vyžaduje mnohem důkladnější čištění. Zašlapaný prach je také příčinou blednutí koberců – barva na kobercích už není tak výrazná jako dříve. Není to tím, že by zmizela, ale prach jí brání ukázat celý její jas. Kvalitní čištění koberců si dokáže poradit i se zašlapaným prachem.

Můžete se dřít nebo si nechat pomoci

Když se rozhodnete, že koberec vyčistíte vlastními silami, čekají vás hodiny těžké dřiny. Na trhu sice existují desítky přípravků (pěny, gely krystaly), které jsou určeny pro hloubkové čištění vláken, ale většinou se hodí jen pro malé skvrny. Jestliže máte na koberci jen malé skvrny a chcete je účinně odstranit, prohlédněte si 4 tipy, jak na to. Plošné čištění koberců s těmito přípravky by zabralo několik hodin. Nemusíte se ale zbytečně dřít a nemusíte ani měnit koberec. Stačí mít správnou techniku a vědět jak na to. Nechte si poradit a pomoci.

Pro profesionály je čištění hračka

To, co vy byste s kartáčem a čisticím prostředkem dělali na kolenou hodiny, může profesionálům zabrat jen pár desítek minut. A výsledek bude ještě výraznější, než kdybyste koberec čistili vy. Specializované společnosti na strojové čištění koberců využívají špičkovou čistící techniku, která dokáže vyčistit vlákna hloubkově. Díky zkušenostem v této oblasti profesionálové vědí, jakou péči si koberec zaslouží. Každý koberec je originál a vyžaduje odlišný způsob čištění tak, aby byl výsledek dokonalý a nedošlo k poškození podlahy.