Okna jsou výrazným prvkem na fasádě domu. Jimi vstupuje do místností přirozené světlo. Je-li ho ale příliš, je zapotřebí pořídit stínění. Kromě klasických látkových závěsů a osvědčených žaluzií se do popředí zájmu staví také rolety. Z nich vynikají rolety den a noc, které na první pohled vypadají jako ty běžné, ale liší se od nich v drobném detailu. Proč byste si je měli pořídit?

Zebra rolety

Pod klasickou roletou si pravděpodobně představíte takovou, která je vyrobená z jednoho kusu jednobarevné nebo vzorované látky. Míru osvětlení lze s její pomocí korigovat tak, že ji nastavíte do různé výšky okna, případně ji celou vytáhnete nebo naopak jí okno překryjete.

Rolety den a noc mají místo jednoho pruhu látky hned pruhy dva. Na den průsvitný a na noc neprůhledný, které se vzájemně překrývají. Ovládat je lze pomocí postranního řetízku nebo motorkem na dálkové ovládání. Tím nastavíte výšku i sklon rolet podle svých potřeb.

Jak připevnit rolety den a noc

Jestli se bojíte vrtání do oken, tak máme pro vás dobrou zprávu. Rolety den a noc je možné na okenní křídlo jen zavěsit bez nutnosti vrtání. Tento způsob se hodí do většiny eurooken. Na spodní rám se připevňují pomocí silonu.

Samozřejmě je lze také do okenního rámu přišroubovat stejně jako žaluzie. Na dvou navrtaných místech se na horním rámu okna rolety přicvaknou.

Na zeď i na strop

Rolety den a noc je možné přivrtat také ke zdi podobně, jako je tomu u garnýží pro záclony a závěsy. V tomto případě je nutné, aby roleta přesahovala přes celý výklenek okna. Jinak by světlo pronikalo okraji ven. Stejně se montují rolety do stropu.

Nezapomeňte ještě před navrtáním roletu den a noc celou rozvinout na požadovanou výšku, abyste zjistili, kde byste ji měli připevnit. I zde platí pořekadlo dvakrát měř – jednou řež.

Máte raději žaluzie, rolety nebo závěsy?

Zdroj foto: www.freepik.com