Mezi polovodičovými prvky zaujímají diody poměrně důležité místo. Zatímco tranzistory v diskrétní podobě se používají v podstatě jen ve výkonové elektrotechnice, nebo ve slaboproudu tam, kde je nutně potřeba na výstupu dodat trochu více výkonu (například akustické zesilovače), tak diody v klasickém provedení najdete téměř na libovolné desce.

Je to součástka tak jednoduchá, že pro mnohé účely se prostě nevyplatí ji integrovat do čipů a do obvodu se dodávají zvlášť. V dnešní době nejčastěji ve formě SMD součástky pro povrchovou montáž, nezřídka ale také klasicky do vrtaných děr na DPS.

Luminiscenční diody

Bavíme-li se o diodách, nelze nezmínit i všem známé LEDky. Nejde sice o diodu používanou v klasickém slova smyslu. Funkce je ovšem založená na úplně stejném principu polovodičového přechodu, který je zde ovšem vytvořen z odlišných materiálů. Jeho vlastnosti se od klasické křemíkové nebo germaniové diody liší tím, že při průchodu proudu propustným směrem dochází k emisi fotonů a dioda svítí. Zatímco dříve diody sloužily zejména jako indikační prvky, dnes je jejich využití zejména v oblasti úsporného osvětlení. Led diody dokáží vytvořit světelný tok o stejné intenzitě jako žárovky, avšak s nižší spotřebou elektrické energie. Konstrukční výzvou v tomto oboru je ale chlazení aktivních prvků, které se při výkonu značně zahřívají.

Dioda jako ochranná součástka

Dá se říct, že jedním z dalších častých použití diody je ochrana jiných aktivních prvků. Týká se to zejména výkonových tranzistorů, které fungují jako spínače proudů o vyšší hodnotě. Zátěž těchto prvků je velmi často indukčního charakteru. Hojně jde o různé motory a motorky, od lineárních například v tiskárnách, různé servomotory až po velké trakční motory. Ohrozit spínací polovodičový prvek může i relativně malé relé, které při spínání dokáže vygenerovat napěťové špičky o násobcích provozních hodnot. I nejlevnější diode zapojená paralelně na vinutí relé (v závěrném směru) dokáže špičky při rozepnutí obvodu převést a zamezit tak průrazu tranzistoru, který součástku jinak zničí (u nevýkonových typů dojde často i k rozpadu pouzdra a teoretické možnosti zranění personálu při montáži, neboť úlomky se mnohdy rozletí s poměrně velkou energií).

Nabídka různých typů diod v TME

TME Czech Republic s.r.o. nabízí diody pro všechny druhy aplikací od profi výrobků a zařízení až po amatérské bastlení. Najdete zde širokou nabídku univerzálních křemíkových diod v klasických i SMD pouzdrech. Speciální ochranné diody, schottky, výkonové diody a další podtypy používané ve všech oblastech elektroniky i silové elektřiny. Zajímavá je zejména nabídka diodových modulů, které dokáží zajistit bezpečný a bezporuchový provoz v celé řadě průmyslových aplikací.