Stále více využívaná možnost pracovat na zkrácený úvazek – je to trend dnešní doby nebo zkrácený úvazek je pro mnohé záchranou? Rodiče a studenti tento typ úvazku vítají, firmy se mu brání. Proč?

Kdo má nárok?

Podle § 241 zákoníku práce platí, že pokud zaměstnanec nebo zaměstnankyně pečuje o dítě mladší 15 let, může požádat zaměstnavatele o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu týdenní pracovní doby, zaměstnavatel takovému člověku musí vyhovět – pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody (ty nejsou zákoníkem stanoveny, málokdy jsou soudem uznány). Nabídka práce na zkrácený úvazek je také široká – stačí jen dobře hledat!

Na co si dát pozor?

Většina firem nabízí práci na zkrácený úvazek formou dohody o provedení práce namísto klasické smlouvy na hlavní pracovní poměr. Rozdíl je v tom, že pokud si vyděláte u DPP málo, zaměstnavatel za vás nemusí odvádět pojištění a ani daně – proto si zdravotní pojištění musíte ohlídat, pokud nejste vedeni na úřadu práce.

Jelikož zaměstnavatel nemusí odvádět sociální pojištění, odpracované dny se nepočítají na důchod či mateřskou na rozdíl od klasické smlouvy. Ale i u té bychom měli vědět pár věcí, například přesčasy se počítají z klasické týdenní pracovní doby, ne z té kratší. Další nevýhodou je, že nemáte nárok na nemocenskou nebo na podporu v nezaměstnanosti.

Jak je těžké najít práci na zkrácený úvazek?

Stejně těžké, jako najít práci na hlavní pracovní poměr, je těžké najít práci na zkrácený úvazek. V dnešním internetovém světě však existuje pracovní portál – a nejenom jeden, kde s lehkostí práci určitě najdete. Navíc si pomůžete nastavením filtru, který upřesní jaké pracovní nabídky chcete zobrazovat.

Zkrácený úvazek je využíván hlavně maminkami mající ještě malé děti nebo studenty, kteří si při studiu rádi přivydělají. Díky tomuto článku nyní víte klady a zápory tohoto typu úvazku.