Proč se u vás monsteře nedaří?

Monstera je nepřehlédnutelná a velmi oblíbená pokojovka, která oživí každý interiér. Jenomže někdy může začít chřadnout. Zejména v zimních měsících, kdy je nedostatek slunečního světla, málo vzdušné vlhkosti či přebytek zálivky. Začala vám monstera žloutnout, hnědnout, usychat či ztrácet listy ve velkém? Víme, co by mohlo být příčinou.

Něco málo o monsteře

Rostlina pochází z Ameriky, kde roste v tropickém pásu a dorůstá neuvěřitelných rozměrů. Protože se ráda dere za sluncem, často se plazí po kmenech stromů, které využívá také jako oporu. Dorůstat mohou dokonce až do výšky 30 metrů. Na světě existuje přibližně 40 druhů monster. V českých domácnostech je nejoblíbenější Monstera deliciosa, česky zvaná monstera skvostná.

Jak se starat o majestátní tropickou rostlinu?

Pokud jste i vy propadli kouzlu majestátní tropické rostliny a má u vás doma své místo, určitě znáte základy péče o ní. Vyžaduje světlé místo, ale bez přímého slunce, pravidelnou zálivku, má ráda rosení listů a také je nutné listy pravidelně zbavovat prachu s pomocí jemného hadříku.

Co dělat, když monsteře žloutnou listy

Ztrácí monstera na kráse a začínají ji postupně žloutnout listy? Na vině je přelití, Ano, monstera vyžaduje pravidelnou zálivku a rosení listů jí prospívá, ale než ji příště zalijete, zkontrolujte, že půda je skutečně proschlá. Jestli ne, zálivku vynechte.

Tip: U monstery platí, že je mnohem lepší nechat ji půdu přeschnout, než ji přelít. Přelití vede k uhnívání kořenů, které se velmi obtížně napravuje

Co znamenají hnědé listy?

Dalším neduhem mohou být hnědé listy. Jednat se může o skvrny na listech i zahnědlé okraje. Zatímco hnědé skvrny značí přelití či popálení, usychající listy od vnějších okrajů znamenají příliš suchý vzduch, který monsteře nevyhovuje. Zasychání listů se nejčastěji objevuje v zimě, kdy jsou místnosti vyhřívané topením a nejsou dostatečně větrány.

Když monstera začne ztrácet listy

Shazuje monstera jeden list za druhým? Zbystřete. Rozhodně se nejedná o běžný jev, ale o známku špatných podmínek pro její pěstování. Pravděpodobně padání listů předcházely varovné signály, které jste přehlédli. Aby vám nezůstal z květináče čouhat pouze kmen, co nejrychleji se pokuste přijít na to, co rostlině schází.

Může se jednat o:

  • nedostatek vzdušné vlhkosti
  • špatnou intenzitu zalévání
  • příliš velký či naopak malý květináč
  • nevhodně zvolené místo
  • příliš vysokou či naopak nízkou teplotu v místnosti

Předchozí body je nutné projít skutečně po jednom a odhalit příčinu či příčiny chřadnutí rostliny. Pokud si nebudete jistí, zkuste rostlinu přemístit na jiné světlé místo, kde teplota neklesá pod 15 °C a nenachází se v těsné blízkosti okna ani radiátoru.

Tip: V případě, že čas od času monstera ztratí jeden list, nepanikařte. Jedná se o zcela normální proces. Rostlina se tak zbavuje starých listů, které nahrazuje novými.

Monstera s nevykrojenými listy: Kdy to značí problém?

Na monsterách jsou nejkrásnější jejich vykrojené listy. Právě ty dodávají rostlince její půvabný vzhled a jsou důvodem, proč si je lidé pořizují do svých domovů. U mladých rostlin je zcela běžné, že nemají vykrojené listy. Ovšem u těch starších by ono vykrojení mělo být zcela automatické. Je to váš případ? Pravděpodně monsteře schází živiny a je nutné začít ji přihnojovat. Pokud ani to nepomůže, najděte ji lepší místo, kde bude mít více světla.

Monstery jsou královnami nejedné české domácnosti. Při správné péči mohou dorůstat do obřích rozměrů i v domácích podmínkách. Chcete-li toho dosáhnout i vy, věnuje jim lásku i pravidelnou údržbu a sledujte varovné signály a včas je řešte.

Zdroj foto: www.pixabay.com