Zařizování ložnice – pro někoho je to radost, pro jiného zase starost. Pokud chcete mít ze své ložnice doslova oázu klidu, která by však byla plně funkční, měli byste se vyvarovat velkému hromadění věcí (jedna vestavěná skříň s posuvnými dveřmi bohatě stačí) a zároveň byste svou pozornost měli upnout na výběr správné postele a osvětlení. Obě dvě věci se totiž podílí na kvalitě vašeho spánku.

Člověk si to možná neuvědomuje, ale spánkem stráví až jednu třetinu svého života. Jeho dostatečné množství se pozitivně projevuje na našem zdraví i fyzické a psychické kondici, proto bychom se měli vyvarovat tomu, že si koupíme nekvalitní postel s ještě méně kvalitní matrací.

Na velikosti postele záleží

Většina lidí má tendenci sáhnout po menší posteli, což je logické – bývá levnější. Jenže i velikost postele hraje velkou roli. Přece jen v ní budete spát osm hodin, tak ať se zde cítíte pohodlně a nejste jinak omezováni.

V souvislosti s postelí je třeba vypíchnout i ergonomické vlastnosti, které moderní typy tohoto kusu nábytku mají. Tyto prvky zajistí ještě kvalitnější spánek i pohodlnou oporu, pokud si chcete jenom číst.

Světlo je také důležité

Kromě výběru správné postele (a s ní spojené matrace) je důležité, abyste svou pozornost zaměřili také na světlo. Bylo by chybou si myslet, že jen postel se podílí na příjemném pocitu, který z ložnice máme.

Obecně platí, že by měla mít ložnice jedno hlavní světlo, které bude tím základním osvětlením. Obvykle bývá stropní a má vliv na rozpoložení i náladu. Aby byla manipulace s nimi snazší, je dobré je mít na dálkové ovládání. Pro jejich rozsvícení nebo zhasnutí nebudete muset vstávat z postele, a to je skvělé, ne?

V ložnici je však důležité mít i takzvané vedlejší osvětlení, které sice slouží spíše k dekorativním účelům, ale před ulehnutím je to praktický společník, díky kterému si budete moct číst vaši oblíbenou knihu. Myslí se tím například stolní lampičky.