Prevence obvykle bývá mnohem levnější a jednodušší, než řešení vzniklého problému. Že jste to již někde zaslechli? V souvislosti s péčí o nemovitost to rozhodně platí. A v případě vandalismu, který zahrnuje také sprejerství, o tom nemůže být pochyb. Pokud máte obavy z toho, že si na váš majetek „brousí zuby“ pouliční umělci, neměli byste příliš dlouho váhat. Zajistěte efektivní opatření a vyhněte se komplikovanému odstraňování graffiti. Jak na to? To se dozvíte v tomto článku.

Graffiti je problém, který se týká mnoha majitelů nemovitostí. Každodenně přibývají desítky až stovky nelegálně posprejovaných ploch a většina z nich připadá soukromníkům. Někteří však již poznali, že důsledná prevence je mnohem lepší než složité čištění poškozeného majetku. Řešení má název antigrafitti nátěr a lze ho aplikovat až do výšky cca 3 metrů.

Odstranění graffiti z povrchu – nejčastěji z fasády domu – není tak snadné, jak se možná na první pohled jeví. Bez preventivního nátěru je takřka nemožné povrch vyčistit, aniž by došlo k poškození podkladu. Za použití speciálních čističů a profesionální techniky sice lze dosáhnout uspokojivého výsledku, ale jde o náročný, zdlouhavý a finančně nákladný proces.

Prevence je přitom velmi jednoduchá. Speciální ochranný antigraffiti nátěr vytváří na povrchu další vrstvu. Pomyslný filtr zabraňuje tomu, aby barva ze spreje pronikla do podkladu. A protože jde o nátěr hydrofobního charakteru, povrch je díky tomu chráněn i před jinými nečistotami.

Vyčistit graffiti z povrchu, na který byl aplikován kvalitní antigraffiti nátěr, není ani zdaleka tak komplikované jako v případě absence ochranné vrstvy. Odstranění probíhá pomocí speciálního odstraňovače. Nechá se chvíli působit a poté se smyje tlakem vody. Čištění od běžných nečistot je ještě rychlejší – vystačíte si s obyčejnou vodou.

A kolik vás bude ochranný nátěr stát? Ceník antigraffiti nátěru je individuální, protože záleží na různých kritériích, jako jsou typ, členitost a rozměry povrchu. Přesto je mnohem levnější než čištění graffiti z nechráněného zdiva.