Bez polštáře není dobrého spaní. Jestli někdo myslí opak, mýlí se. Jsou mezi námi lidé, zejména ženy, které spí bez polštáře, ale asi netuší, že si zadělávají minimálně na migrénu. Ale vysvětlíme si to později.
Význam slova „polštář“ je ale obsáhlejší, než jen součást postele. Například se tak říká podložce při klečení, podsedáku, ale třeba v ekonomii záložní peněžní sumě. Zdobné polštáře se používají i jako dekorativní doplněk sedacího nábytku v obývacím nebo dětském pokoji. A jistě najdeme okrajově i jiné významy, pro nás bude hlavní polštář do postele.
Proč spíme s polštářem?
Polštáře se dávají pod hlavu, někdo i pod horní část těla pro zvýšení hlavy. Ale polštář může mít i jinou funkci, dá se třeba objímat jako náhrada za neexistujícího partnera, malé děti mají svůj polštářek jako maskota (mazánek), bez něhož by neusnuly. Účelem polštáře ale je, že nám drží hlavu v době spánku na měkkém podkladu, zahřívá nám ji, ale tím hlavním úkolem je udržet hlavu ve správné poloze. Tak se dostáváme k začátku, kdy jsme varovali před migrénou. Pokud nemáme polštář a ještě správně pod hlavou uložený, kroutíme si po celou dobu spánku, tedy kolem 8 hodin denně (!) hlavně páteř v oblasti krku až do úhlu 45 stupňů. To se samozřejmě neodrazí hned, ale po určité době začneme mít problémy s míchou, které se nejčastěji začnou projevovat právě bolestmi hlavy, migrénou. Je proto potřeba mít, pokud spíme na boku, polštář tak, abychom měli páteř a hlavu v jedné rovině. Při ležení na břiše to je samozřejmě problém, proto se spaní na břiše nedoporučuje ze zdravotního hlediska. Když už tak ležíme, polštář by nám měl napomáhat alespoň pro pozvolné natočení páteře. Pokud spíme na zádech, je problém vyřešen, naopak si zdviženou hlavu trochu odkrvujeme, což je dobré.
Kvalita polštáře
Pokud spíme improvizovaně, vždy se snažíme mít něco pod hlavou. První je na řadě ruka, ovšem ta není tak silná, aby hlavu udržela po celou noc ve správné poloze. Tvrdé předměty si měkčíme alespoň látkou, v přírodě se tak bráníme třeba proti hmyzu.
Pokud budeme hodnotit kvality polštářů, tak máme několik hledisek – výplň a její množství, sýpek (obal) a povlečení. Tradičně se do polštáře dávalo peří, nejlepší bylo husí drané, chudí si je cpali slámou. Dnes se používají různá syntetická vlákna a třeba drobné odstřižky molitanu či jiných pěnových materiálů. Zejména si libují alergici, kterým přírodní materiály vadí.
Zdravotní (ergonomické) polštáře nám mají lépe udržet hlavu ve správné poloze a vyrábějí se z pevnějšího pěnového materiálu.
Tvary polštářů
Nejčastějším tvarem je obdélník či čtverec, ale můžeme se setkat i s válcem, který lépe drží tvar pod zatížením hlavou. Jen připomeneme, že chceme-li mít pod hlavou více pevnějšího polštáře, je lepší ho přeložit, než dát dva na sebe. Dětské polštáře mohou mít i tvar jiný, třeba připomínající nějaké oblíbené zvířátko či jiný líbivý vzor. Určitě se ale nehodí nic, co by mohlo dítě strašit.
Hygiena a údržba
Problémem polštářů je udržení hygieny. Hlavu nemáme vždy umytou, takže se na něm usazují mastnoty, lupy, prach, takže jsou dobrým místem k množením roztočů a podobných živočichů. Je je proto třeba měnit povlečení a zejména péřové polštáře často větrat na slunci a na čerstvém vzduchu, v případě syntetické výplně i promývat asi jednou za dva měsíce. Pro veřejné ubytování to platí násobně. Péřové polštáře není vhodné prát, ale lepší je dávat je do čistírny, kde na to mají patřičné vybavení.
Pokud pereme syntetické polštáře, tak podle pokynů výrobce, jak je psáno na štítku. Obvykle je to ale do teploty vody do 40 °C, kdy se polštář zbaví nejen prachu, nečistoty, ale i roztočů.
Speciální polštáře
Obchodní síť nabízí i některé speciality, jako jsou polštářky plněné různými bylinkami, ale i s jinou náplní, například pohankové slupky. Ty se ale nikdy nesmí prát, můžeme vyprat jen povlak. Pohankové slupky rozprostřeme na látce a necháme na přirozeném světle alespoň celý den. Pohanka totiž sama odpuzuje roztoče i bakterie díky obsahu taninu.