Jak pečlivě a přitom šetrně odstranit staré omítky? A jak vyčistit fasádu od nečistot, které mění její vlastnosti a zkracují celkovou životnost materiálu? Obojí – a k tomu řadu dalších činností – hravě zvládnou technici z firmy AXIOM REAL. Používají špičkovou německou techniku na bázi tryskání pískem a poradí si i s tak nelehkými úkoly, jako je odstranění graffiti.

V čem je tryskání pískem jiné než „podobné“ technologie?

Písek a voda jsou osvědčené materiály, které využívá hned několik zdánlivě podobných technologií. Tryskání systémem TORBO ovšem není to samé jako vysokotlaký paprsek s přidáváním písku či tryskání pod vodní clonou, kdy se voda míchá s abrazivem až v koncové trysce.

Efektivitu tryskání pískem zajišťuje rychlé proudění směsi. Abrazivo je tryskáno na povrch rychlostí kolem 300 m/s při výkonu kompresoru 10 m3/min a tlaku 6 bar. Standardní poměr písku a vody je 80:20, ale elektronickým nastavením lze docílit poměru až 10:90. Ve srovnání s ostatními metodami tryskání je při práci s přístroji TORBO produkováno až o 95 % méně prachu, což je výhodné zejména v prostředí s vysokým výskytem lidí.

Tím však výhody systému TORBO nekončí. Je schopen pracovat i v podmínkách, kde není v dosahu elektrická síť a přípojka vody – díky tomu je maximálně mobilní a lze ho využít v interiéru i exteriéru.

K čemu se tryskání využívá?

Zmíněné čištění fasád a odstranění omítek je pouhá část z celku. Pískování nachází využití také při předpřípravě povrchů před nanesením nátěrů, sanaci betonů, opracování kovových a dřevěných konstrukcí a mimo jiné také při renovaci historických památek.

Chcete se o možnostech tryskání pískem dozvědět více? Spoustu informací, ale také fotogalerii s praktickými ukázkami najdete na www.tryskani-piskovani-ars.cz.